Szukaj

Symbole senne mogą pomóc w psychoterapii

Obrazy, które widzimy we śnie, mogą zapewnić wgląd do problemów umysłowych ludzi i pomóc w ich leczeniu, wg badacza w dziedzinie psychologii z University of Adelaide. Dr Lance Storm badał symbole senne (albo "archetypy") i ich znaczenia, objaśnione przez znanego psychologa i psychiatrę Carla Junga. Na początku XX wieku Jung wysunął wniosek, że archetypy owe były starożytnymi obrazami, wynikającymi ze zbiorowej nieświadomości człowieka. Wierzył, że symbole senne stanowiły o statusie emocjonalnym pacjenta, co mogło pomóc w jego zrozumieniu i leczeniu.W referacie o jednym z badań, który będzie wydany w przyszłym roku w International Journal of Jungian Studies, a obecnie jest opublikowany online, dr Storm wspiera teorię Junga i zaleca analizę snu w celu dalszego zastosowania klinicznego.

"Jung był niezwykle zainteresowany nawracającymi obrazami w szerokim zakresie ludzkich cywilizacji, w sztuce, religii, mitach i snach" - mówi Dr Storm.

Opisał najpowszechniejsze archetypiczne obrazy, tj.: Bohatera, jako dążenie do celów; Cień, często uważany za negatywny aspekt osobowości; Anima - reprezentujący element kobiecości u mężczyzn; Animus - przedstawiający męskość u kobiet; Starego Mędrca i Wielką Matkę.


Są setki innych obrazów i symboli, które wyłaniają się ze snów, spośród których wiele ma znaczenie - tak jak obraz bijącego serca (oznaczający miłosierdzie), albo ouroboros, czyli wąż pochłaniający własny ogon (oznaczający wieczność). Wyróżniamy symbole związane ze strachem, albo męskością, poczuciem siły, potrzebą zbawienia, itp.

"W teorii Junga symbole te są manifestacją nieświadomego umysłu, spojrzeniem w nieświadomy kod mózgu, który, mamy nadzieję, może być odszyfrowany" - mówi dr Storm.

Dr Storm twierdzi, że teorie Junga mają zastosowanie w praktyce i mogłyby poszerzyć zakres opcji dostępnych dla pacjentów leczonych z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym.

"Nasze badania sugerują, że zamiast losowej interpretacji symboli sennych poprzez domysły archetypowe, symbole oraz ich znaczenie pokrewne może być obiektywnie potwierdzone. To może się okazać przydatne w praktyce klinicznej" - mówi specjalista. "Wierzymy, że analiza snu może pomóc w leczeniu depresji, na przykład. Osoby, które cierpią na depresję, doświadczają długotrwałych cyklów szybkich ruchów gałek ocznych (faza REM) w czasie snu, co jest bezpośrednio związane z emocjonalnym przetwarzaniem i śnieniem".

Komentarze do: Symbole senne mogą pomóc w psychoterapii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz