Szukaj

Sudoku będzie mniej kłopotliwe?

Podziel się
Komentarze0

Badacze z University of Notre Dame przychodzą na ratunek wszystkim tym, którzy męczą się z sudoku. Zoltan Toroczkai oraz badaczka Maria Ercsey-Ravas wyjaśniają dlaczego niektóre sudoku są trudniejsze niż inne, a także przedstawiają swój matematyczny algorytm, który rozwiązuje zagadkę bardzo szybko, bez zgadywania i oszukiwania.Naukowcy zaczęli studiować sudoku jako część swoich badań nad teorią optymalizacji i złożoności obliczeniowej.

Maria Ercsey-Ravas stwierdza: większość miłośników sudoku, aby rozwiązać problem, posługuje się czymś, co jest nazywane „brutalną siłą”, w połączeniu ze zgadywaniem. System ten bada wszelkie możliwe kombinacje w danej zagadce, aż do znalezienia poprawnej odpowiedzi. Metoda ta jest skuteczna, ale pożera mnóstwo czasu.

Dlatego też, dwójka naukowców proponuje uniwersalny algorytm, który nie wymaga zgadywania ani wyczerpujących poszukiwań, ale zawsze dociera do poprawnego rozwiązania, w dodatku bardzo szybko.


Badacze opracowali również skalę trudności sudoku od 1 do 4, od łatwego do ultratrudnego.

Przykładowo, rozwiązanie sudoku stopnia 2 w skali trudności zajmuje przeciętnie 10 razy więcej czasu niż rozwiązanie sudoku stopnia 1.

Torkoczkai i Ercsey-Ravasz uważaj, iż ich algorytm może potencjalnie rozwiązać wiele problemów w przemyśle, w biologii obliczeniowej oraz w informatyce.

Zoltan Toroczkai wyznaje: obydwoje z żoną uwielbiamy sudoku. Żona często widzi kombinacje, które ja całkowicie pomijam. Bez długopisu i papieru, nie jestem w stanie rozwiązać wielu z nich, zarówno tych trudnych, jak i ultratrudnych.

Naukowcy swój algorytm przedstawili w przeglądzie naukowym Nature Scientific Reports.

Komentarze do: Sudoku będzie mniej kłopotliwe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz