Szukaj

Strach można zredukować w trakcie snu

Podziel się
Komentarze0

Najpierw udowodniono, że w trakcie snu możemy nauczyć się nowych informacji. Teraz dowiadujemy się, że w trakcie drzemki możemy zwalczyć nasze lęki. Badanie na ten temat ukazało się w Nature Neuroscience.Naukowcy sugerują, że nocna terapia fobii może być dobrym dodatkiem do dziennej terapii fobii metodą ekspozycji.

Dr Katherina Hauner, autorka badania z Northwestern University Feinberg School of Medicine, mówi: - To całkiem nowe odkrycia. Zauważyliśmy niewielki, ale znaczący spadek poziomów strachu. Domyślamy się, że terapie fobii także można wzmocnić w trakcie snu.

Całe badanie opiera się na wiedzy, że sen jest kluczowy dla wzmacniania nowych wspomnień, a konsolidacja pamięci ma miejsce w czasie wolnej fazy snu.

Zobacz również:Dr Hauner przeprowadziła eksperyment na 15 zdrowych osobach, które łagodnie uwarunkowano do odczuwania strachu na widok dwóch twarzy, rażąc je lekko prądem elektrycznym, przy jednoczesnej ekspozycji na jeden ze specyficznych zapachów – mięta, cytryna, goździk i las.

Zrobiono to, aby uczestnicy wiązali zapach i twarz ze strachem.

Następnie, kiedy uczestnicy spali, naukowcy poddali ich ekspozycji na jeden z dwóch zapachów powiązanych z odpowiedzią strachu. Ekspozycja na zapach miała miejsce, kiedy uczestnicy byli w fazie snu wolnego, aczkolwiek tym razem zapachowi nie towarzyszyło porażenie prądem.

Kiedy uczestnicy się obudzili, pokazano im podobnie zdjęcia twarzy i przestudiowano odpowiedź na nie. Okazało się, że kiedy pokazywano zdjęcie twarzy, która była powiązana z zapachem w trakcie snu, odpowiedź strachu u uczestników była mniejsza.

Komentarze do: Strach można zredukować w trakcie snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz