Szukaj

Strach można zredukować w trakcie snu

Podziel się
Komentarze0

Najpierw udowodniono, że w trakcie snu możemy nauczyć się nowych informacji. Teraz dowiadujemy się, że w trakcie drzemki możemy zwalczyć nasze lęki. Badanie na ten temat ukazało się w Nature Neuroscience.Naukowcy sugerują, że nocna terapia fobii może być dobrym dodatkiem do dziennej terapii fobii metodą ekspozycji.

Dr Katherina Hauner, autorka badania z Northwestern University Feinberg School of Medicine, mówi: - To całkiem nowe odkrycia. Zauważyliśmy niewielki, ale znaczący spadek poziomów strachu. Domyślamy się, że terapie fobii także można wzmocnić w trakcie snu.

Całe badanie opiera się na wiedzy, że sen jest kluczowy dla wzmacniania nowych wspomnień, a konsolidacja pamięci ma miejsce w czasie wolnej fazy snu.


Dr Hauner przeprowadziła eksperyment na 15 zdrowych osobach, które łagodnie uwarunkowano do odczuwania strachu na widok dwóch twarzy, rażąc je lekko prądem elektrycznym, przy jednoczesnej ekspozycji na jeden ze specyficznych zapachów – mięta, cytryna, goździk i las.

Zrobiono to, aby uczestnicy wiązali zapach i twarz ze strachem.

Następnie, kiedy uczestnicy spali, naukowcy poddali ich ekspozycji na jeden z dwóch zapachów powiązanych z odpowiedzią strachu. Ekspozycja na zapach miała miejsce, kiedy uczestnicy byli w fazie snu wolnego, aczkolwiek tym razem zapachowi nie towarzyszyło porażenie prądem.

Kiedy uczestnicy się obudzili, pokazano im podobnie zdjęcia twarzy i przestudiowano odpowiedź na nie. Okazało się, że kiedy pokazywano zdjęcie twarzy, która była powiązana z zapachem w trakcie snu, odpowiedź strachu u uczestników była mniejsza.

Komentarze do: Strach można zredukować w trakcie snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz