Szukaj

Sport 1, prace domowe 0

Podziel się
Komentarze0

Tata może trenować drużynę, ale nie oczekuj od niego, że będzie sprzątał? Coraz więcej mężczyzn z klasy średniej czuje presję większego uczestnictwa w życiu własnych dzieci, dlatego też wykorzystują oni sport, jako sposób ich wychowywania. Takie ‘zmiękczenie’ ról "płciowych" może być zauważone na boisku, ale badacze odkryli, że to nie zmienia typowego sposobu zachowywania się w domu - gdzie domowe obowiązki oraz inne zadania rodzicielskie są wciąż domeną kobiet.„Kobiety mogą być niezadowolone z takiej nierówności, ale jednocześnie doceniają fakt, iż ich partnerzy angażują się w wychowanie dzieci - nawet, jeśli objawia się to głównie na boisku do piłki nożnej,” mówi dr Tamar Kremer-Sadlik, współautor badań Fatherhood and Youth Sports: a Balancing Act between Care and Expectations.

Badaczka doszła do takich wniosków dzięki dużemu projektowi badawczemu, prowadzonemu przez UCLA Center on Everyday Lives of Families między 2002 a 2005 rokiem. Projekt dotyczył rodzin ze średniej klasy w Los Angeles (każda z dwójką lub trójką dzieci), w których obydwoje rodzice pracowali.


Naukowcy odkryli, że w momencie gdy niektórzy ojcowie dopingują swoje dzieci w zakresie osiągnięć sportowych, czasami próbują oni zmienić to w wychowywanie własnych dzieci poprzez sport, a wspólnie spędzony czas wykorzystywać do stworzenia bliższych więzi emocjonalnych z dziećmi -  poprzez trenowanie albo po prostu poprzez zabieranie na mecze.

W trakcie badań sposobów, w jakie te rodziny radziły sobie z pracami domowymi czy opieką nad dziećmi odkryli oni, że to do kobiet wciąż „należy lwia część tych obowiązków".

„Brak jest jednak decydujących badań mężczyzn, męskości oraz ojcowskiego zaangażowania w sporty młodzieżowe. Wiele badań koncentrowało się na mężczyznach i sporcie, ale nie na tym, jaki związek ma sport z ojcostwem,” komentuje Kremer-Sadlik. „Ojcowie przez nas przebadani odkrywają nowe sposoby tworzenia ideału ojcowskiego, jednak nie tworzą go wespół z partnerkami.”

Niektórzy ojcowie mogą nawet wykorzystywać swoje zaangażowanie w trenowanie dzieci do wyrwania się od obowiązków prac domowych czy rodzicielskich.

Komentarze do: Sport 1, prace domowe 0

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz