Szukaj

Społeczne dawanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi

Podziel się
Komentarze0

Badanie, które zostało opublikowane w International Journal of Happiness and Development, udowadnia, że ludzie zazwyczaj czują się dobrze, kiedy mają szansę na nawet jednorazową działalność charytatywną (np. złożenie jednego datku). A jeszcze lepiej się czują, kiedy darowizna trafia do kogoś, kogo znają, albo służy zbudowaniu społecznych więzi.Prace te przeprowadzili naukowcy z Simon Fraser University, University of British Columbia w Kanadzie, a także z Harvard Business School w USA.

Dr Lara Aknin, kierująca tym projektem, mówi: - Chciałam przestudiować emocjonalne korzyści z charytatywności. Generalnie nasze eksperymenty wykazały, że darczyńcy są najszczęśliwsi, jeżeli charytatywność dotyczy przyjaciela, krewnego lub więzi społecznej.


Anonimowy datek nawet na ważny cel nie ma aż takiej siły, jak sugerują badacze.

Naukowcy dodają teraz, iż wszelkie organizacje działające non-profit mają teraz sposób na zmaksymalizowanie datków poprzez budowanie więzi społecznych z donatorami.

Jeżeli darczyńca będzie miał większe poczucie szczęścia dzięki dawaniu, być może sprawi to, że częściej będzie oddawał się charytatywności, a składane przez niego datki będą jeszcze większe.

Poza tym, szczęśliwi darczyńcy mogą też sami stać się adwokatami organizacji dobroczynnych i działać na ich rzecz pośród swoich znajomych, co znów wiąże się z większymi i częstszymi datkami.

Rezultaty omawianego badania wspierają wyniki wcześniejszych prac, które także pokazały, że wolontariat i społeczne interakcje mają pozytywne działanie na poczucie szczęścia.

Komentarze do: Społeczne dawanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz