Szukaj

Speed dating – zasady, wady i zalety

Życie w XXI wieku to nieustanny wyścig z czasem. Nikt nie ma go zbyt wiele, dlatego jest tak cenny. Brak wolnych chwil i nadmiar zajęć sprawiły, że potrzebujemy nowych, szybszych sposobów na poznawanie ludzi. Speed dating, czyli szybkie randki, to idealna odpowiedź na to zapotrzebowanie. W ok. 2 godziny poznajemy sporą ilość osób i... idziemy do domu.

Speed dating – zasady, wady i zalety

Po raz pierwszy szybkie randki odbyły się w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych w Beverly Hills. Ich pomysłodawcą był mężczyzna - Yaacov Deyo. Z upływem czasu speed dating stał się bardzo popularny i zaczął być praktykowany również poza Ameryką. Jest to ciekawa forma poznawania nowych ludzi, która mimo wielu zalet może mieć również swoich przeciwników.

Czym jest speed dating

Speed dating jako nowy sposób randkowania

Randki na czacie, portale randkowe czy aplikacje - sposobów na poznawanie nowych ludzi jest wiele. Cieszą się one dosyć dużą popularnością, jednak tym co je łączy, jest fakt, że pierwszy kontakt zainteresowanych odbywa się w wirtualnej rzeczywistości. Ma to oczywiście swoje zalety. Z pewnością tego typu kontakty nie wiążą się ze stresem, a rozmówca pozostaje całkowicie anonimowy. A gdyby tak pierwszą rozmowę z nieznajomym odbyć na żywo? To właśnie proponuje speed dating. Jest połączeniem randek w sieci z tymi w wersji klasycznej, ponieważ rozmówcy poznają co najwyżej nasze imię, a po zakończeniu spotkania nie jesteśmy niczym zobowiązani. Speed dating zatem to spotkanie ludzi, którzy odbywają właśnie randkę w ciemno.

Jak przebiega speed dating

Chętni najpierw zapisują się na stronie, która organizuje wydarzenie. Po zamknięciu zapisów uczestnicy otrzymują wiadomość z informacja, gdzie i o której odbędzie się spotkanie. W zależności od frekwencji na randce może być to od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Kobiety zajmują wybrany stolik i do końca przy nim pozostają, natomiast mężczyźni po upływie wyznaczonego czasu przesiadają się do kolejnego stolika. Czas na rozmowę w każdej parze to kilka minut. Uczestnicy na samym początku dostają kartki z imionami wszystkich osób, z jakimi będą rozmawiać. Później posłużą one do wpisania uwag i komentarzy o rozmówcach, a także do zaznaczenia tych, z którymi chcieliby się jeszcze spotkać. Kiedy wszystkie pary już porozmawiają, spotkanie dobiega końca. Wypełnione kartki są zbierane, a wyniki przekazywane uczestnikom drogą mailową w ciągu kilku najbliższych dni. Ci, którzy wybrali się nawzajem (zaznaczyli na kartce) otrzymują dane kontaktowe i mogą umówić się na kolejne spotkanie, tym razem jednak na własnych zasadach. Koszt tego typu randki waha się zazwyczaj od 15 do 45 zł.

Zróżnicowana randkowa oferta

Ponieważ idea speed datingu stała się popularna, zwiększyła się również oferta spotkań dla randkujących. Organizatorzy oprócz zwykłych randek proponują także randki tematyczne: rowerowe, książkowe czy filmowe. Istnieje również oferta dla osób homoseksualnych lub dla osób wierzących (np. chrześcijańskie randki). Aby spotkania były udane, tworzy się orientacyjny podział wiekowy na grupy, przykładowo: 18-25, 25-35 i 35-50 lat. Najczęściej z szybkich randek korzystają studenci i osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia.

Zalety speed datingu

Oszczędność czasu jako główna zaleta speed datingu

Niewątpliwą zaletą speed datingu jest oszczędność czasu. Na jedną osobę przypada kilka minut, a na całą zabawę ok. 2 godziny. W tak krótkim czasie można poznać nawet kilkunastu przedstawicieli płci przeciwnej. Nie jest to możliwe na tradycyjnej randce, która wiąże się z ryzykiem, że poznawana w trakcie spotkania osoba okaże się nieciekawa.

Sprawdzenie się podczas speed datingu

Tego typu forma poznawania ludzi może być mało komfortowa dla tych, którzy są nieśmiali lub mają trudności w sferze towarzyskiej. Speed dating to świetny sposób na przełamywanie własnych lęków i obaw. Jest również dobrym treningiem umiejętności personalnych. Uczestnicy na własnej skórze przekonują się, jak reagują w nowych, nieznanych okolicznościach oraz jak zachowują się inni. Mogą poćwiczyć umiejętność robienia dobrego pierwszego wrażenia, a także sprawdzić, jak nie należy się zachowywać w danej sytuacji.

Niezobowiązujący charakter speed datingu

Ogromnym plusem speed datingu jest również fakt pełnej anonimowości. Podczas randek podajemy jedynie swoje imię, a dane kontaktowa dostaną tylko Ci, którzy wyrazili wzajemne zainteresowanie. Jeśli nikt nie był wystarczająco interesujący, uczestnicy bez skrępowania mogą wyjść, nie zaznaczając nikogo ze swojej listy. Jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku zwykłej randki, na której możemy być niekiedy zmuszeni do wyrażenia jasno swojego zdania na temat danego spotkania czy osoby.

Możliwość poznania ciekawych ludzi

Ludzie chodzą na randki, aby znaleźć miłość. W przypadku speed datingu poznajemy w ciągu jednego spotkania wiele osób, a więc zwiększamy naszą szanse na spotkanie kogoś, kto do nas pasuje. Nie jest to łatwe i może wymagać większej ilości prób, jednak nawet gdy nie uda się od razu spotkać życiowego partnera, można poznać wielu ciekawych ludzi, z którymi się zaprzyjaźnimy. Pójście na speed dating to również dobry sposób, aby szybko poznać kogoś po przeprowadzce do nowego miejsca.

Wady speed datingu

Stres towarzyszący speed datingowi

Randki w ciemno to z pewnością dość stresująca sytuacja, zwłaszcza dla ludzi o słabych nerwach. Nadmierny stres w tym przypadku może pozbawić przyjemności płynącej ze spotkania i sprawić, że będzie ono jedynie przykrym doświadczeniem. Sprawi również, że rozmówcy nie poznają spotkanej osoby od najlepszej strony. Zobaczą jedynie kogoś stremowanego, kto z trudem uczestniczy w rozmowie.

Mylące pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego jest tak ważne. Rozmowa w sprawie pracy czy randka to sytuacje, w których jest ono szczególnie istotne. Od tego jak wypadniemy na pierwszym spotkaniu będzie zależało kolejne. Niestety w przypadku szybkich randek możemy ocenić jedynie pierwsze wrażenie jakie zrobił na nas rozmówca, a jak wiadomo, bywa ono mylące. W takiej sytuacji możemy stracić okazję, aby poznać kogoś naprawdę godnego uwagi lub szybko przekonać się, że nawiązana znajomość jest pomyłką.

Męczące randki

Już jedna randka jest sporym wydatkiem energii. Towarzyszy jej stres, podekscytowanie i wzmożona aktywność umysłu. Tym bardziej szereg randek odbytych w ciągu 2 godzin może być niezwykle męczący. Uczestnicy muszą odbyć około kilkunastu rozmów, a każda z nich ma podobny schemat. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nie każdy rozmówca wyda się nam interesujący, a rozmowa z nim może być dość trudna.

Autor: Anna Jedlikowska

Komentarze do: Speed dating – zasady, wady i zalety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz