Szukaj

Równość płci wpływa na to, jak ludzie dobierają partnerów

Podziel się
Komentarze0

Wiemy, że kobiety i mężczyźni posługują się innymi strategiami doboru partnerów seksualnych, ale nie do końca znane są powody występowania tych różnic. Klasyczne podejście mówi o odmienności w ewolucji mózgów mężczyzn i kobiet. Wyniki badań opublikowanych niedawno w „Psychological Science”, sugerują jednak, że ewolucja stanowi tylko część odpowiedzi.Do tej pory naukowcy utrzymywali, że aby odnieść „sukces” (w ewolucyjnym sensie), kobiety preferują partnerów mających dostęp do zasobów, co jest kluczowe dla wychowania potomstwa (stąd, na przykład, sukces bogatych osobników), a mężczyźni wybierają wydające się płodnymi partnerki (np. młode kobiety). Tłumaczono to ewolucyjnymi dostosowaniami „wdrukowanymi” w nasze mózgi.

Tymczasem, we współczesnym świecie, „sukces” niekoniecznie wiąże się z posiadaniem potomstwa. Badacze z University of York w Wielkiej Brytanii, Marcel Zentner i Klaudia Mitura, postawili hipotezę, że wpływ ewolucyjnego zaprogramowania przy wyborze partnera może zanikać w związku z wyrównywaniem statusu kobiet i mężczyzn w poszczególnych krajach.


Zentner i Mitura w badaniu przeprowadzonym online zapytali 3 177 respondentów z 10 krajów o preferencje dotyczące wyboru partnera seksualnego.

Uczestnicy badania byli pytani, jaką rolę odgrywają takie kryteria jak finansowe perspektywy lub bycie dobrym kucharzem. W celu sprawdzenia wpływu równości bądź nierówności płci, zastosowano Global Gender Gap Index (GGI) – indeks określający rozmiary różnic między kobietami a mężczyznami w kilku dziedzinach (m.in. dostęp do edukacji, wysokość pensji, średnia długość życia).

Naukowcy dowiedzieli się, że różnice pomiędzy płciami – w preferowaniu partnera – przewidziane przez modele psychologii ewolucyjnej, są największe w nierównych płciowo społeczeństwach, a najmniejsze w społeczeństwach najbardziej płciowo równościowych.

Wyniki zostały potwierdzone w kolejnym badaniu obejmującym 8 953 ochotników z 31 krajów.

Studia te wskazują, że strategie mężczyzn i kobiet używane do wyboru partnera mogą nie być tak sztywne jak zakładało klasyczne podejście, jednak sam Zentner zauważa, iż nie należy przez to zupełnie skreślać ewolucji: „W istocie, zdolność do zmiany zachowania i postaw stosunkowo szybko w odpowiedzi na społeczne zmiany może być napędzana przez ewolucyjny program, który przedkłada elastyczność nad niezmienność”.

Komentarze do: Równość płci wpływa na to, jak ludzie dobierają partnerów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz