Szukaj

Rodzicielstwo par homoseksualnych

Z nowych badań nad homoseksualnymi ojcami, opublikowanych w czasopiśmie Couple and Family Psychology, wynika, że geje będący rodzicami napotykają wiele takich samych problemów, co przeciętni rodzice, jeśli chodzi o seks i intymność po urodzeniu. Sugeruje to, że geje w związku partnerskim, którzy wychowują dzieci, mogą doświadczyć zmian w stylu życia, zmniejszających ryzyko zarażenia HIV.Kiedy pary gejowskie stają się rodzicami, koncentrują się na dzieciach, bywają zmęczeni, mają mniej czasu na rozmowy i mniej chęci na seks, powiedziała Colleen Hoff, profesor studiów nad seksualnością na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco. Doświadczają takich samych zmian, jak pary heteroseksualne, które mają dzieci.

Średnio (w USA) jedna na pięć par gejowskich wychowuje dzieci. Hoff i jej koledzy badali, czy zostanie rodzicem powoduje u homoseksualnych ojców zmiany w stylu życia, które chronią ich przed ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, a także czy stres związany z rodzicielstwem prowadzi do ryzykownego postępowania, np. seks bez zabezpieczeń z innymi partnerami.

Naukowcy przeprowadzili wywiady z 48 gejowskimi parami, które wychowują wspólnie dzieci.

Odkryliśmy, że geje ojcowie mają mniej czasu na seks i kładą na to mniejszy nacisk, co oznacza, że są mniej narażeni na HIV, powiedziała Hoff. Wielu ojców mówiło o poczuciu odpowiedzialności za swoje dzieci, co motywuje ich do unikania ryzykownych zachowań seksualnych.


Wiele par powiedziało, że posiadanie dzieci zwiększyło ich zaangażowanie w związek i polepszyło relacje. Ojcowie zwiększyli uznanie dla swojego partnera, obserwując go jako rodzica.

Pary twierdzą, że uprawiają seks rzadziej odkąd są rodzicami, ale nie stanowi to problemu. Ojcowie akceptowali praktyczną wartość wstrzemięźliwości seksualnej na tym etapie życia, podkreśliła Hoff.


Zaskoczeniem było, że nie wpływa to na seksualne układy - umowy, które wiele par gejowskich robi, w sprawie seksu z partnerami poza związkiem.

Nie było wątpliwości, że możemy kogoś znaleźć, powiedziała Hoff. Większość tych, którzy byli monogamiczni przed zostaniem rodzicem, stwierdziła że takimi pozostanie, a ci, którzy mieli otwarte relacje przed posiadaniem dzieci, oświadczyli że będą postępować podobnie.

Podczas gdy niektóre zmiany stylu życia związane z rodzicielstwem mogą zmniejszać ryzyko zarażenia HIV u par homoseksualnych, to jednak badanie uwypukliło pewne zmiany, które mogą spowodować problemy dla par otwartych seksualnie.

Te pary miały mniej okazji do przedyskutowania seksualnej umowy, a kilku mężczyzn powiedziało, że kiedy zostali rodzicami, czuli się nieswojo rozmawiając z przyjaciółmi lub lekarzami o tym, że są w otwartych relacjach.

Niektórzy liczą się ze stereotypem, że jeśli jesteś gejem rodzicem, to jesteś monogamiczny, powiedziała Hoff. Ten pogląd na seksualność gejowskich rodziców może powstrzymywać gejów, będących ojcami, od  rozmawiania z lekarzem o swoich seksualnych układach i od zrobienia testu na HIV.

Studium ostrzega lekarzy i doradców przed wysnuwaniem przypuszczeń dotyczących gejów ojców i podkreśla znaczenie oferowania im możliwości omówienia ich seksualnych związków i dostępu do badań medycznych.

W szczególności badanie podkreśla potrzebę programów profilaktycznych zapobiegających HIV, pomagających znaleźć alternatywne sposoby dotarcia do gejów ojców, ponieważ spędzają oni mniej czasu w gejowskich lokalach, gdzie są zazwyczaj promowane informacje o zdrowiu seksualnym.

Komentarze do: Rodzicielstwo par homoseksualnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz