Szukaj

Psychopatyczne cechy u nastolatków nie są właściwie wykrywane?

Podziel się
Komentarze0

Większość młodych ludzi przejmuje się uczuciami innych, ma poczucie winy, kiedy zrobią coś źle albo złamią społeczne zasady. Jest jednak grupa młodych, u których brak tego typu reakcji. Są to osoby mające psychopatyczne cechy osobowości, powiązane z psychopatią u dorosłych, czyli poważnym zaburzeniem osobowości, które odpowiada za antyspołeczne zachowania i przestępczość.Badanie Orebro University w Szwecji, którym kierowała dr Selma Salihovic, pokazało, że w małej grupie tych młodych ludzi cechy psychopatyczne pozostawały całkiem stabilne przez 4 lata obserwacji.

Artykuł opublikował magazyn Psychopathology and Behavioral Assessment.

Wcześniejsze badania próbowały opisać relatywną stabilność psychopatycznych cech nastolatków. Dr Salihovic skupiła się natomiast na długoterminowym rozwoju u nastolatków następujących trzech cech charakterystycznych dla psychopatii: brak poczucia żalu lub winy, manipulowanie i nieodpowiedzialne zachowania.

Mówi: - Powodem, dla którego studiujemy wczesne oznaki psychopatii, jest chęc lepszego zrozumienia, w jaki sposób rozwija się ta patologia. Wiedza na temat stabilności i zmian w tych cechach pomoże zidentyfikować ten okres w rozwoju człowieka, kiedy są one najmniej utrwalone i najłatwiejsze do leczenia.


Szwedzi obserwowali 1 068 młodych ludzi obu płci przez 4 lata. Psychopatyczne cechy u tych osób zmierzono przy pomocy kwestionariusza Youth Psychopatic Traits Inventory.

Na tej podstawie określono 4 podgrupy młodych, które charakteryzowały się niskim, wysokim i średnim poziomem cech psychopatycznych oraz niskim lub stabilnym rozwojem.

Większość nastolatków miała umiarkowane poziomy cech psychopatycznych, a rozwój tych cech był coraz słabszy wraz z wiekiem. Osoby te zazwyczaj miały niskie poziomy przestępczych zachowań, a ze swoimi rodzicami miały ciepłe relacje.

Natomiast niewielka grupa młodych, charakteryzująca się wysokimi poziomami cech psychopatycznych pozostała taka aż do końca badania. I to właśnie te nastolatki najczęściej popełniały przestępstwa i miały najtrudniejsze relacje z rodzicami.

Salihovic mówi: - Cechy psychopatyczne, tak jak inne cechy osobowości, rozwijają się w okresie nastoletnim. A to oznacza, że skuteczne interwencje psychiatryczne mogą zastopować ich rozwój.

Komentarze do: Psychopatyczne cechy u nastolatków nie są właściwie wykrywane?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz