Szukaj

Psy ziewają, bo są empatyczne

Podziel się
Komentarze0

Uważni właściciele psów wiedzą, że kiedy ziewają, ich zwierzaki najprawdopodobniej zaraz zrobią to samo: zjawisko to jest nazywane zaraźliwym ziewaniem i jest podobne do fenomenu, który zachodzi między ludźmi. Biolodzy ewolucyjni utrzymują, że ziewamy, kiedy widzimy inną ziewającą osobę, ponieważ jesteśmy zdolni do empatii.A niektóre badania sugerowały, że psy ziewają nie dlatego, że są empatyczne, ale dlatego, że są troszkę zestresowane.

Teraz zespół japońskich naukowców ponownie zagłębił się w tej kwestii.

Ich badanie, opublikowane w ubiegłym tygodniu w Plos ONE, polegało na sfilmowaniu 25 psów różnej rasy w momencie, kiedy obserwowały ziewających ludzi (właścicieli lub obcych), a także ludzi wykonujących różne inne ruchy ust.


W tym samym czasie badacze monitorowali rytm bicia serca zwierząt. Okazało się, że wszystkie psy odpowiedziały na ziewanie, ale częściej reagowały na ziewanie właścicieli niż obcych.

Nie stwierdzono też żadnej zmiany w rytmie bicia serca, co sugeruje, że psy nie ziewały pod wpływem stresu.

Japończycy podsumowują, że zaraźliwe ziewanie u psów jest emocjonalnie podobne do ziewania u ludzi. Zgodzą się z tym z pewnością właściciele tych czworonogów: ich zwierzęta mają jakieś formy podstawowej empatii.

Inne pytanie jest takie: czy ludzie także są empatyczni w stosunku do zwierząt? Czy człowiek będzie ziewał, kiedy jego pies zrobi to pierwszy?

Komentarze do: Psy ziewają, bo są empatyczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz