Szukaj

Program komputerowy wykrywający kłamcę

Podziel się
Komentarze0

Poligrafy mogą się wydawać pieśnią przeszłości, ale nie dla informatyków, którzy właśnie opracowali nowoczesny program na ich podstawie. Program naprawdę niezwykły, ponieważ pozwalający wykryć kłamcę z dokładnością wręcz imponującą: osiem na dziesięć razy.Jest to zautomatyzowany system analizujący, który śledzi ruchy gałek ocznych, aby ocenić, czy ludzie kłamią.

W badaniu, które odnosiło się do 40 konwersacji nagranych na taśmie wiedo, program komputerowy prawidłowo określił kłamcę w 82,5%. A to jest poziom znacznie lepszy od tego, który mogą osiągnąć ludzie.

Doświadczeni śledzczy bowiem są w stanie zidentyfikować kłamcę w 65%, według tego badania.

To, co chcieliśmy tutaj zrozumieć to to, czy istnieją jakieś zmiany w sygnałach emitowanych przez ludzi, kiedy akurat kłamią, i czy maszyny są w stanie wykryć te zmiany w sygnałach, jak oznajmiła w komunikacie prasowym jedna z autorek tego badania, pani Ifeoma Nwogu z uniwersytetu University of Buffalo, w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych.


Pani  Ifeoma Nwogu odnotowuje również, że nawet ta niezwykła maszyna nie jest niezawodna. W rzeczywistości, bardzo niski procent uczestników tego badania, którzy pozwolili nagrać się na taśmach, okazał się niezwkle sprawnymi kłamcami.

Ruchy ich gałek ocznych były wręcz niezawuażalne i tak naprawdę nie można ich było odróżnić, niezależnie od tego czy ludzie ci akurat mówili prawdę, czy też właśnie bezczelnie łgali w tak zwane żywe oczy.

Badacze z uniwersytetu University of Buffalo od razu zastrzegają, że ich badanie wcale nie ma na celu pokazania, że komputery powinny zastąpić ludzi, ale raczej chodzi tutaj o dostarczenie policji oraz innym śledczym dodatkowego, skutecznego narzędzia, które pomoże im w ich ciężkiej pracy. Pierwiastek ludzki w każdym zawodzie jest niezbędny.

Komentarze do: Program komputerowy wykrywający kłamcę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz