Szukaj

Problemy w związku? Muzyka może pomóc

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w Journal of Consumer Research sugeruje, że ludzie, których związki przeżywają kryzys, wolą estetyczne przeżycia, które odzwierciedlają ich negatywny nastrój. Chan Jean Lee (KAIST Business School), Eduardo B. Andrade (FGV School of Administration) i Stephen E. Palmer (University of California, Berkeley), autorzy badania, piszą: - Emocjonalne doświadczenia związane z estetycznymi produktami są ważne dla naszego szczęścia i dobrego samopoczucia.Filmy, malarstwo, muzyka, książki, które odpowiadają naszemu aktualnemu nastrojowi, są przez nas bardziej cenione, kiedy doświadczamy kryzysu w związku.

Ludzie doświadczają poważnego stresu emocjonalego, kiedy ich związek zostaje zerwany. Wtedy też szukają czegoś, co mogłoby im zastąpić utraconą relację.

Wcześniejsze badania pokazywały, że ludzie w negatywnym nastroju wolą miłe, pozytywne estetyczne doświadczenia, takie jak komedie albo wesoła muzyka, które pozwalają stłumić negatywne emocje.


Aczkolwiek, w niektórych sytuacjach ludzie w negatywnym nastroju mogą wybierać rzeczy, które odpowiadają ich stanowi ducha, czyli smutną muzykę i wyciskacze łez. I to nawet wtedy, kiedy weselsza alternatywa jest dostępna.

W jednym z badań, uczestnikom zaprezentowano kilka różnych frustrujących sytuacji, a następnie poproszono ich o ocenę „gniewnej” muzyki w stosunku do muzyki wesołej i relaksującej.

Okazało się, że ludziom bardziej odpowiadała gniewna muzyka, kiedy doświadczali osobistych nieszczęść, takich jak bycie porzuconym, niż kiedy doświadczali sytuacji, które nie dotyczyły ich życia osobistego, takich jak brak połączenia z internetem czy katastrofa naturalna.

W innym badaniu uczestników poproszono o przypomnienie sobie doświadczenia osobistej straty. Okazało się, że ludzie bardziej woleli smutną muzykę, kiedy strata dotyczyła np. zerwania związku lub przyjaźni, niż kiedy strata dotyczyła np. przegranego konkursu.

Komentarze do: Problemy w związku? Muzyka może pomóc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz