Szukaj

Pozytywne wspomnienia motywacją do ćwiczeń

Podziel się
Komentarze0

Znalezienie motywacji do ćwiczeń często jest trudne. Pamiętamy chwile, kiedy skończyliśmy trening i czuliśmy się po nim wspaniale, lecz innym razem przypomina nam się, jak wręcz walczyliśmy ze sobą, aby skończyć trening lub byliśmy niemożliwie obolali po nim.

Z tego wynika, że powinniśmy się motywować do ćwiczeń, używając tych pozytywnych wspomnień o wysiłku fizycznym. Badania opublikowane w dzienniku „Memory” twierdzą, że właśnie ta pozytywna pamięć o ćwiczeniach może zmotywować nas do wykonywania ich więcej razy.

Badania studentów

Badanie miało na celu przywołanie u 150 studentów pozytywnych lub negatywnych wspomnień o ćwiczeniach, aby zbadać, jak wpłyną one na motywację do aktywności fizycznej – grupa kontrolna nie miała sobie nic takiego przypominać. Tydzień później studenci zostali ponownie przepytani, aby zbadać ich poziom aktywności fizycznej. Ci, którzy doświadczyli miłych wspomnień, chętniej ćwiczyli niż ci, którzy przywołali wspomnienia negatywne. Jednak grupa wspomnień negatywnych wykonywała więcej ćwiczeń niż kontrolna grupa.

„Bez wyraźnego kierunku lub zachęty, nasza grupa studentów, pośród niezliczonych i dekoncentrujących rozrywek, zwiększyła poziom swojej aktywności fizycznej z przeciętnego dla nich poziomu”, ze względu na prawie wszystkie motywacyjne wspomnienia!

Umysł i ciało

Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia fizyczne mają ogromny wpływ na stan psychiczny człowieka. Na przykład wykazano, że dzięki ćwiczeniom redukuje się objawy depresji na równi z zmniejszaniem niepokoju oraz stresu. Wiele z tych właściwości ćwiczeń można przypisać endorfinom (hormonom), które są rezultatem intensywnych ćwiczeń. Endorfiny pomagają osiągnąć stan dobrego samopoczucia oraz wyzwolić euforię, a to bez wątpienia niweluje stres, niepokój oraz objawy depresji.

Chociaż wiadomo, że ćwiczenia mogą zmieniać nasze samopoczucie psychiczne, to badanie jest jednak jednym z pierwszych, które pokazuje, że nasze wspomnienia faktycznie mogą motywować nas do ćwiczeń. Badacze mają nadzieję, że dalsze badanie może określić bardziej motywujące sposoby do wykonywania ćwiczeń zamiast używania przestarzałych sposobów, które mogą nie działać. „Z punktu widzenia zdrowia publicznego, określenie czynników, które motywują ludzi do angażowania się w regularne ćwiczenia, jest niezbędne”.

Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Pozytywne wspomnienia motywacją do ćwiczeń

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz