Szukaj

„Powinnam go poślubić?” - Jeśli masz wątpliwości, nie ignoruj ich! – sugerują naukowcy z UCLA

Podziel się
Komentarze0

Psycholodzy z UCLA przeprowadzili pierwsze badanie skupiające się na kwestii przedślubnych wątpliwości, jako jednej z dróg do nieszczęśliwego małżeństwa i rozwodu. Wyniki badań okazały się zaskakujące - badacze odnotowali, że wątpliwości które kobiety odczuwały przed ślubem, najczęściej okazywały się znakiem ostrzegającym przed późniejszymi kłopotami z nim związanymi.Badanie przeprowadzone z inicjatywy UCLA wykazało także, że przedślubna niepewność pojawiająca się głównie u kobiet, w dużym stopniu przekładała się na ilość rozwodów oraz brak satysfakcji związanej z zawartym związkiem małżeńskim.

 - Ludzie sądzą, że każdy przechodzi etap wątpliwości i zdecydowanie nie powinni się nimi przejmować - twierdzi Justin Lavner (doktorant z UCLA przewodzący badaniu) - Odkryliśmy, że rzeczywiście występują one często, jednak nie są tak niewinne i bezpodstawne, jak może się wydawać. Świeżo poślubione kobiety, którym głowy zaprzątały liczne wątpliwości związane z zawarciem związku małżeńskiego, prawie trzykrotnie częściej niż kobiety ich nie mające, rozwodziły się cztery lata później. Wśród par nadal będących małżeństwem po czterech latach od zawarcia związku, mężowie oraz żony, którymi targały wątpliwości odczuwali znacznie mniejszą satysfakcję związaną z życiem małżeńskim niż osoby, które owych wątpliwości nie miały.

- Znasz siebie, znasz partnera oraz swój związek lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli odczuwasz niepokój, nie ignoruj go - dodaje Lavner - Warto skupić się na nim i zastanowić, z czym tak naprawdę jest związany.

Psycholodzy przebadali 464 świeżo poślubione osoby (232 pary) w Los Angeles. Przeprowadzili wśród nich ankiety w ciągu pierwszych miesięcy od zawarcia związku małżeńskiego. Sondaże owe powtarzali przez cztery lata, co pół roku. W dniu ślubu średni wiek mężczyzn wynosił 27 lat, natomiast średni wiek kobiet - 25.

Badanie zostało opublikowane w internetowej wersji Journal of Family Psychology przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne i niebawem ukaże się w wersji papierowej.

Gdy pytaliśmy w naszej ankiecie „Czy kiedykolwiek byłeś niepewny bądź odczuwałeś swoisty niepokój związany z zawarciem związku małżeńskiego?” - 47% mężów oraz 38% kobiet odpowiedziało twierdząco. Podczas gdy kobiety odczuwały wątpliwości rzadziej niż mężczyźni, ich (kobiet - przyp. tłum.) niepokój częściej wiązał się z kłopotami w przyszłości.

Wśród kobiet 19% tych, które przyznało się do przedślubnych wątpliwości po czterech latach było rozwiedzionych. Dla porównania pośród kobiet, które owych wątpliwości nie odczuwało, odnotowano 8% związków zakończonych rozwodem. U mężczyzn 14% przyznających się do wątpliwości rozwiodło się po czterech latach. U tych, którzy nie odczuwali niepokoju związanego z zawarciem związku małżeńskiego odsetek rozwodów wyniósł 9%.

Udowodniono, że wątpliwości stają się czynnikiem decydującym, mającym duży wpływ na satysfakcję w związku. Oczywiście nie należy zapominać o tym, że przed ślubem pary najczęściej mieszkają ze sobą, rodzice niektórych z nich są po rozwodzie, istotny jest także wpływ przeżyć z okresu narzeczeństwa.

U 36% par, gdzie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zaobserwowano brak jakichkolwiek wątpliwości związanych z zawarciem związku małżeńskiego, 6% z nich rozwiodło się w ciągu 4 lat. W związkach w których to mężczyźni mieli wątpliwości, odsetek rozwodów wynosił 10%. Dla porównania w związkach, w których to kobiety miały wątpliwości, rozwody odnotowano u 18% par. Oczywiście istniały także pary, gdzie obydwoje partnerów odczuwało wątpliwości - u nich odsetek rozwodów wyniósł aż 20%!

- Co mówią nam owe wyniki? Oczywiście wskazują na to, że kobiety które odczuwają wątpliwości związane ze ślubem, nie powinny ich ignorować - tłumaczy Lavner - Tak drogie panie, nie odsuwajcie swoich niepokoi licząc na to, że miłość je rozwieje. Nie ma dowodów na to, że problemy w relacji po ślubie odejdą i będzie dużo lepiej. Zignorowany problem, miast zniknąć będzie narastał.

Thomas Bradbury - professor psychologii UCLA oraz współautor badania, zobrazował pewną sytuację.

- Jeśli widzisz, że coś nietypowego pojawiło się na twojej skórze, zignorujesz to i pójdziesz na plażę czy odwiedzisz lekarza? Wykaż się rozsądkiem i nie ignoruj tego, wątpliwości także nie powinieneś ignorować - mówił Bradbury - Porozmawiaj z partnerem i zobacz, jak dalej sprawy się potoczą. Sądzisz, że wątpliwości zniknął jeśli będziesz małżeństwem z pewnym stażem i dwójką dzieci? Jeśli tak, powiem wprost - nie licz na to.

Psycholodzy nie mówią, że wszystkie kobiety odczuwające wątpliwości powinny niezwłocznie zakończyć swoje związki.

- Porozmawiajcie ze swoimi partnerami i spróbujcie nad tym popracować - dodał Bradbury - Lepiej pracować nad rozwiązaniem większych problemów przed ślubem, ponieważ po zawarciu związku małżeńskiego na pewno nie znikną samoistnie.


Komentarze do: „Powinnam go poślubić?” - Jeśli masz wątpliwości, nie ignoruj ich! – sugerują naukowcy z UCLA

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz