Szukaj

Poświęcając czas zyskujesz go

Podziel się
Komentarze0

Doba ma zawsze 24 godziny, bez względu na to czy chcielibyśmy, aby miała więcej czy mniej. W dzisiejszych czasach dla wielu ludzi okazuje się to być za mało.Wiele osób cierpi na „brak czasu” i ciągle ma wrażenie, że żyje w pośpiechu.

O ile niemożliwe jest zwiększenie rzeczywistej ilości godzin w ciągu doby, o tyle – jak wskazują najnowsze wyniki badań – możemy zmniejszyć wrażenie ciągłego pośpiechu, przez co brak czasu staje się mniej odczuwalny.

Okazuje się, że aby to zrobić, należy poświęcać swój wolny czas innym.

W trakcie czterech różnych niezależnych eksperymentów badacze odkryli, że subiektywne poczucie posiadania czasu, nazwane przez naukowców „zamożnością czasową”, może wzrosnąć.


W porównaniu z marnowaniem czasu, spędzaniem go samemu czy wykorzystywaniu dla samego siebie, poświęcanie czasu innym spowodowało, że poczucie „zamożności czasu” wśród uczestników eksperymentu wzrastało.   

Prowadząca badania dr Cassie Mogliner z The Wharton School przy University of Pennsylvania uważa, że jest to spowodowane faktem, iż poświęcając czas innym podbudowujemy swoje poczucie wydajności i kompetencji, a to właśnie powoduje, że czas, w naszej podświadomości, wydłuża się.

W rezultacie poświęcanie czasu innym zachęca ludzi do podejmowania, pomimo napiętego grafiku, nowych zobowiązań, na które wcześniej ich zdaniem nie mieli czasu.

Komentarze do: Poświęcając czas zyskujesz go

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz