Szukaj

Postrzeganie stresu wpływa na czynniki ryzyka chorób serca

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie zamieszczone w American Journal of Cardiology sugeruje, że osobiste postrzeganie własnego stresu może wpłynąć na zdrowie serca. Innymi słowy: ludzie, którzy uważają, że są zestresowani, są bardziej zagrożeni zachorowaniem na chorobę wieńcową bądź zgonem z jej powodu.Dr Donald Edmondson, ekspert medycyny behawioralnej z Columbia University Medical Center mówi: odkrycia te bardzo precyzyjnie oceniają to powiązanie oraz potwierdzają powszechne przekonanie, iż stres ogólny jest związany ze zdrowiem serca.

Naukowcy wykazali, że wysoki stres wiąże się z innymi dobrze znanymi czynnikami ryzyka chorób serca (wysoki poziom cholesterolu, wypalanie 5 papierosów dziennie). Prace te zostały oparte na 6 badaniach, obejmujących ludzi w wieku od 43 do 74 lat.

We wszystkich tych projektach uczestników pytano o ich percepcję stresu (np. Jak bardzo zestresowany się czujesz?). Obserwowano ich przez 14 lat średnio, a także odnotowywano przypadki zawału serca bądź zgonu na chorobę wieńcową.


Okazało się, że ludzie, którzy oceniali swój poziom stresu jako wysoki, byli o 27% bardziej zagrożeni diagnozą lub hospitalizacją z powodu choroby wieńcowej, bądź zgonem z nią związanym.

Powiązanie między stresem i chorobą serca było większe pośród starszych ludzi.

Dr Safiya Richardson mówi: powinniśmy zapamiętać z tego badania, że ważne dla zdrowia serca jest to, jak się czujemy. Dlatego wszystko, co może zredukować poziom stresu, może też poprawić zdrowie w przyszłości.

Podobne badanie opublikowane w The Lancet nieco wcześniej pokazało, że ludzie, którzy mają stresującą pracę, są o 23% bardziej zagrożeni zawałem serca niż koledzy pracujący w mniej stresujących warunkach.

Badanie Brigham and Women's Hospital pokazało, że kobiety ze stresującą pracą są o 70% bardziej zagrożone zawałem serca, a także mają o 40% większe ryzyko udaru mózgu, w porównaniu do niezestresowanych kobiet.

Badanie z Annals of Behavioral Medicine pokazuje zaś, że nie tylko stres, ale także reakcja na niego, może znacznie podminować zdrowie.

Ludzie, którzy badziej się stresują i lękają się przeszkód życia codziennego, są bardziej zagrożeni przewlekłymi chorobami (dolegliwości sercowe, zapalenie stawów) 10 lat później, w porównaniu do osób, które na życie patrzą pogodniej.

Komentarze do: Postrzeganie stresu wpływa na czynniki ryzyka chorób serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz