Szukaj

Popularni nastolatkowie również bywają prześladowani

Podziel się
Komentarze0

Wznoszenie się na drabinie społecznej szkoły powoduje również wzrost ryzyka bycia ofiarą zastraszania, sugeruje nowe badanie, opublikowane w American Sociological Review. Badacze twierdzą, że wraz ze wzrostem popularności w szkole - a następnie gwałtownym jej spadkiem po dotarciu na szczyt drabiny społecznej szkoły- ryzyko bycia zastraszanym wzrasta.

Robert Faris, profesor socjologii na University of California w Davis, który przeprowadził badania wraz z Diane Felmlee, profesor socjologii na Pennsylvania State University, mówi: „W przeciwieństwie do stereotypów, które zakładają, że popularne nastolatki są jedynie celem wzajemnej agresji, młodzi ludzie, którzy są stosunkowo popularni, są także narażeni na duże ryzyko molestowania w szkołach przez innych uczniów”.

Popularne osoby nie są wolne od bycia zastraszanym

Dane rządu USA na temat znęcania się, sugerują, że 20-28% amerykańskich dzieci w wieku szkolnym doświadczyło zastraszania w ostatnich latach. Najbardziej uderzającym wynikiem był wysoki poziom popularnych uczniów wśród zastraszanych. Naukowcy wywnioskowali, że wraz ze wzrostem pozycji społecznej w szkole, wzrasta także ryzyko bycia zastraszanym.

Naukowcy zbadali relacje społeczne 4000 nastolatków w klasach od 8 do 10, z 19 szkół w trzech powiatach Północnej Karoliny. Zadawali uczestnikom pytania na temat wiktymizacji i przyjaźni, w tym o nazwiska swoich pięciu najbliższych przyjaciół. W ten sposób naukowcy byli w stanie nakreślić dla każdej ze szkół sieć społeczną, która ukazywała najpopularniejszych uczniów.

Okazało się, że dla większości studentów, ich status społeczny powoduje zwiększenie ryzyka wiktymizacji, wraz ze szkodliwymi psychologicznymi, społecznymi i akademickimi konsekwencjami, a także powoduje wyższy poziom lęku, gniewu i depresji.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Popularni nastolatkowie również bywają prześladowani

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz