Szukaj

Podatność na schizofrenię idzie w parze z obniżaniem poziomu IQ

Podziel się
Komentarze0

Nieznana była do tej pory dokładna korelacja między dziedziczną podatnością na schizofrenię i niskim poziomem IQ. Schizofrenia jest chorobą psychiczną, powszechnie kojarzoną z obniżaniem sprawności umysłowych. Taki spadek funkcji umysłowych może znacznie utrudnić codzienne życie.Istnieją przesłanki, żeby twierdzić, że niski poziom IQ może wiązać się ze zwiększoną podatnością na schizofrenię. Obniżona sprawność umysłowa może na przykład wywołać pierwsze objawy schizofrenii. Niskie IQ może też dotyczyć bliskich krewnych chorego na schizofrenię, nawet jeśli oni sami są zdrowi.

W tych zasługujących na szczególną uwagę badaniach, których wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma Biological Psychiatry, naukowcy dostarczają dowodów na to, że predyspozycje genetyczne do schizofrenii łączą się z niskim IQ u osób, które nie zapadają na tę chorobę.

Na potrzeby badań naukowcy wykorzystali dane o 937 Szkotach, których poziom IQ był badany w 1947 roku, kiedy mieli 11 lat. Około 70 roku życia ponownie zbadano ich inteligencję i zrobiono testy DNA, aby dowiedzieć się czy mają oni genetyczne predyspozycje do schizofrenii.


Naukowcy odkryli, że osoby należące do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na schizofrenię miały względnie niskie IQ w wieku 70 lat, ale nie w wieku lat 11.

Posiadanie kilku genów powiązanych z pojawieniem się schizofrenii łączy się z jeszcze większym zanikiem sprawności umysłowych w trakcie całego życia. Jeśli ktoś ma predyspozycje genetyczne do schizofrenii, wówczas odnotowuje się niewielkie, ale odczuwalne pogorszenie się sprawności umysłowych między dzieciństwem a wiekiem podeszłym.

Dalsze badania nad wpływem genów na mózg mogą wyjaśnić korelację między genami inklinującymi schizofrenię a sprawnościami umysłowymi danej osoby. Wyniki badań sugerują, że te same kombinacje genów mogą determinować zarówno obniżenie sprawności umysłowych, jak również podatność na schizofrenię.

Mimo że wyniki badań nie wskazują na to, że dana kombinacja genów wywołuje schizofrenię, to może ona jednak powodować obniżenie sprawności umysłowych, co jest już objawem klinicznym wskazującym na schizofrenię.

Nadal wyjaśnienia potrzebują przypadki obniżenia sprawności umysłowych u osób młodych, gdyż schizofrenia dotyka dosyć często ludzi w tym wieku.

Komentarze do: Podatność na schizofrenię idzie w parze z obniżaniem poziomu IQ

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz