Szukaj

Poczucie winy z powodu zjedzenia czekolady sprawia, że zakazany owoc kusi jeszcze bardziej

Podziel się
Komentarze0

Wiemy, jak to jest. Zjedzenie drugiego pączka to gol do własnej bramki, ale jakie to przyjemne uczucie... Z tym, że kilka minut później pojawia się żal. Dlaczego więc ciągle to robimy, mimo że wiemy, że będziemy żałować?Okazuje się, że poczucie winy jeszcze bardziej bardziej podnosi uczucie przyjemności, jak stwierdzają badacze z uniwersytetów Northwestern, Penn State oraz Yale.

Przeprowadzili oni eksperyment na 40 kobietach. Jedna grupa oglądała okładki magazynów traktujących o zdrowiu, druga przeglądała publikacje niezwiązane ze zdrowym stylem życia.

Następnie kobiety zjadły czekoladowy batonik i odpowiedziały na pytania dotyczące tego doświadczenia.


Okazało się, że panie, które czytały magazyny o zdrowiu, o 16% bardziej cieszyły się ze zjedzenia batonika. Dlaczego? Ponieważ zostały uwarunkowane na poczucie winy z powodu niezdrowej przekąski, a ta wina zwiększyła przyjemność.

Naukowcy powtórzyli kilkukrotnie doświadczenie, stosując różne zmienne, ale za każdym razem potwierdzał się wniosek: uwarunkowanie na poczucie winy zwiększa przyjemność z jedzenia czekolady.

Związek między poczuciem winy a przyjemnością może wydawać się zaskakujący. Ale możemy o to obwiniać naszą kulturę opętaną kultem szczupłego ciała, mówi dr Kelly Goldsmith, autorka badania. Kultura ta nasze słabostki opatruje etykietką „grzeszne”. Jeżeli wina i przyjemność są więc stale ze sobą wiązane, z czasem nasze mózgi zaczynają oczekiwać przyjemności, kiedy doświadczamy winy.

Komentarze do: Poczucie winy z powodu zjedzenia czekolady sprawia, że zakazany owoc kusi jeszcze bardziej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz