Szukaj

Pieniądze jednak dają szczęście

Kluczem do szczęścia jest połączenie dobrego stanu zdrowia, dużego dobytku i optymizmu, jak czytamy w analizie najnowszego sondażu, opublikowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA). Jako materiał do badań prowadzonych przez Edwarda Dienera, psychologa i naukowca z University of Illinois, posłużyły ankiety z lat 2005-2011 obejmujące ponad 800 tys. osób w 135 krajach.Ankietowani oceniali swoje życie w skali od 0 do 10 i odpowiadali na pytania dotyczące pozytywnych lub negatywnych emocji, które odczuwali dnia poprzedniego.

Naukowcy brali również pod uwagę PKB per capita danego kraju oraz dochód gospodarstwa domowego.

Aby oszacować ilość posiadanych dóbr materialnych ankietowanych, zapytano ich, czy wystarcza im pieniędzy na jedzenie i mieszkanie, oraz czy mają w domu dostęp do internetu i telewizor. Zadawano również pytania dotyczące widoków na przyszłość i poziomu zadowolenia z obecnego standardu życia.


Badania wykazały, że wzrost dochodów wywołuje wzrost odczucia szczęścia, jeśli przekłada się on na możliwość zakupu większej ilości dóbr materialnych, a dana osoba jest bardziej optymistycznie nastawiona do życia oraz zadowolona ze swojej sytuacji finansowej.

Mniejszy wpływ na poczucie dobrobytu miał wzrost PKB per capita.

Według Dienera wyniki badań w pewien sposób obalają koncepcję tzw. paradoksu Easterlina, mówiącą o tym, że choć osoby zamożne są szczęśliwsze od biednych, wzrost dochodów nie skutkuje wzrostem odczucia szczęścia. Teraz wiadomo, że zwiększenie dochodu może uszczęśliwiać, o ile tylko nie oczekiwaliśmy jeszcze więcej.

Komentarze do: Pieniądze jednak dają szczęście

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz