Szukaj

Pesymiści żyją dłużej. Czy aby na pewno?

Nastawienie człowieka odgrywa bardzo ważną rolę w jego życiu. Ludzie, którzy mają dobre nastawienie, osiągają sukcesy i lepiej radzą sobie w życiu. Niestety nie do końca jest to prawdziwa teoria.

Pesymiści żyją dłużej. Czy aby na pewno?

Ludzie od zawsze żyją i funkcjonują wedle ogólnie przyjętych stereotypów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że osoby pogodne i pełne życia nie tylko łatwiej mają w życiu, ale również bez trudności mogą dożyć do późnej starości. Problem w tym, że takie osądy mało mają wspólnego z rzeczywistością. Tak więc, jeśli pragniesz żyć długo, bądź przygotowany na wszelkie przeciwności losu.

Optymiści żyją dłużej!

Optymiści żyją dłużej. Są pogodni, uśmiechnięci i nie narzekają. Dzięki swojej pozytywnej energii działają na innych jak magnes i w ten sposób zarażają ich swoim pozytywnym podejściem. Czasami po prostu człowiek rodzi się z takimi cechami, a jego podejście do życia wpisane jest w jego naturę. Nie oznacza to oczywiście, że inni nie mogą się tego nauczyć. Oczywiście, że mogą! Ważne jest, aby przebywać wśród osób, które z radością podchodzą do życia.

Jak wygląda życie pesymisty?

Pesymista, wszystkie zdarzenia w życiu odbiera negatywnie. Wszystko, co go otacza postrzega jako zagrożenie i stara się temu przeciwstawić. Doprowadza to do depresji i braku sił na cokolwiek. Nie ciężko więc dojść do stwierdzenia, że osoby z takim nastawieniem żyją zdecydowanie krócej. Dlaczego? Ponieważ skupiają się na walce z otaczającym ich światem i w ten sposób tracą wszystkie swoje siły. Optymista natomiast tych sił nie traci, gdyż w podziękowaniu za pogodę ducha i wewnętrzną harmonię, produkuje dużą ilość hormonów szczęścia – tzw. endorfin, a to właśnie one odpowiedzialne są za dobry nastrój, prawidłową harmonię organizmu oraz dobre i pogodne życie.

Teoria o pesymistach obalona!

Ogólne przeświadczenie, że optymiści żyją dłużej i lepiej, zostało w ostatnim czasie obalone. Według najnowszych badań to właśnie pesymiści mogą pochwalić się długim życiem. Cały optymizm, który towarzyszy nam w ciągu życia może przyczynić się do zwiększenia podatności na przeziębienia, a nawet do zwiększonej śmiertelności.

Cały czas jednak trwają badania, pojawiają się coraz to nowsze oświadczenia naukowców, które obalają wcześniejsze teorie. Mimo wszystko jednak, przyjęty stereotyp funkcjonuje w świadomości większości ludzi, a także niektórych naukowców.

Badania potwierdzają!

Naukowcy z Uniwersytetu w Norymberdze, niemieckiego Instytutu do Spraw Badań Gospodarki, Uniwersytet Humbolda w Berlinie i Uniwersytet w Zurychu postanowili zbadać, jak podejście człowieka wpływa na śmiertelność i podatność na choroby. Zadali oni wybranej grupie pytania: jak wyobraża Pan/ Pani sobie przyszłość? Czy zadowolony jest Pan/ Pani z życia i czy będzie Pan/ Pani zadowolona z życia za 5 lat. Okazało się, że większe zadowolenie wśród uczestników badania, tym większe ryzyko chorób i tym większa śmiertelność. Prawdopodobnie pesymistyczne oczekiwania na przyszłość wpływają na to, iż seniorzy bardziej dbają o swoje zdrowie i starają się nie narażać na niebezpieczeństwa.

Według badaczy młodzi ludzie w przeciwieństwie do starszych mają całkiem inne nastawienie. Uważają, że przyszłość przyniesie same dobre rzeczy. Ludzie w średnim wieku są nieco bardziej realistycznie nastawieni do życia. Im starsi byli ankietowani, tym bardziej pesymistyczne mieli nastawienie do świata. Zauważono również, że nastawienie zależało od przychodów i od stanu zdrowia ankietowanych. Ludzie wierzą, że nadchodzące czasy będą lepsze niż te, w których żyjemy obecnie.

Kim więc lepiej być?

Z obecnych badań wynika, że najlepiej zostać pesymistą i cieszyć się długim życiem. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że naukowcy dochodzą ciągle do coraz to nowszych teorii, lepiej chyba po prostu żyć według własnych przeświadczeń i przekonań. Być może później okaże się, że wybraliśmy właściwie.

Sami tak naprawdę decydujemy o tym, jak będzie wyglądało nasze życie. Być może powszechnie panujący stereotyp na temat ludzi pozytywnie nastawionych do życia jest prawdziwy? W końcu życie mamy tylko jedno, tak więc powinniśmy czerpać z niego jak najwięcej, otaczać się życzliwymi ludźmi i spełniać swoje marzenia.

Komentarze do: Pesymiści żyją dłużej. Czy aby na pewno?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz