Szukaj

Pamięć - jak ją poprawić?

Ostatnio bardzo modna stała się wszelka aktywność fizyczna, począwszy od biegania, fitnessu, zumby, po bardziej wymagające ćwiczenia siłowe. Poświęcamy dużo czasu, dbając o naszą kondycję fizyczną, zupełnie zapominając, że nasz mózg również potrzebuje treningu.

Pamięć - jak ją poprawić?

Pamięć czyni mistrza

Fitness dla mózgu – tzw. neurobik, jest tak samo potrzebny jak fitness dla ciała. W momencie, gdy przestajemy używać naszego mózgu, jego efektywność powoli zanika. Dlatego tak ważne są ćwiczenia poprawiające pamięć. Najlepiej więc połączyć przyjemne z pożytecznym i potraktować neurobik, jak zabawę. W tym celu możesz układać puzzle, rozwiązywać krzyżówki, grać w sudoku, scrabble i inne gry umysłowe.

Poza tym, staraj się jak najwięcej rzeczy zapamiętać. Idź do pracy zupełnie nową drogą - dzięki temu wybijesz swój umysł z rutyny i przestaniesz pokonywać znaną trasę mechanicznie. Idąc na zakupy staraj się ułożyć w głowie listę zakupów. Jeśli jednak musisz koniecznie zapisać produkty, które chcesz kupić, nie wypisuj konkretnych rzeczowników, ale skojarzenia - dzięki czemu twój mózg będzie pracował na wysokich obrotach.

Staraj się zapamiętać teksty ulubionych piosenek czy naucz się fragmentu wiersza na pamięć. Zamień ciągłe siedzenie przed telewizorem na ciekawą książkę. Według badań mózg podczas oglądania telewizji przechodzi w stan przypominający hibernację komputera, co jest bardzo szkodliwe, gdyż nasze komórki ulegają „wyłączeniu”, a nie jak na przykład podczas snu - regeneracji.

Jeśli jesteś praworęczny staraj się jak najwięcej prostych czynności wykonywać ręką lewą. Otwórz drzwi, rozczesz włosy, pomieszaj zupę, dzięki czemu w mózgu powstaną nowe neurony, co przyczyni się do wzrostu jego efektywności.

Dieta dla mózgu

Kluczowe znaczenie ma również dieta. Dostarczaj swojemu organizmowi dużo białka, które wpływa na budowę i regenerację komórek nerwowych.

Ważne jest, aby twój mózg otrzymywał także odpowiednią ilość węglowodanów złożonych, z których będzie czerpał energię do codziennej aktywności.

Wprowadź na stałe do swojego jadłospisu jajka, gorzką czekoladę, czerwone mięso, rodzynki, owoce, szczególnie winogrona, orzechy czy pestki dyni, które korzystanie wpływają na pracę mózgu, a tym samym lepsze zapamiętywanie.

Do poprawy pamięci przyczyniają się również kwasy omega-3 zawarte w rybach morskich: śledź, sardynka, makrela, węgorz, łosoś. Jeśli natomiast nie przepadasz za rybami, możesz przyjmować doustnie wyciąg z tłuszczu wieloryba, czyli tran oraz magnez bądź zbiór witamin z grupy B, które korzystanie wpływają na zapamiętywanie i koncentrację. Jednak pamiętaj, że żadne pastylki nie dostarczą ci takiej dawki odpowiednich witamin jak produkty spożywcze.

Beata Marcinowska

Komentarze do: Pamięć - jak ją poprawić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz