Szukaj

Osoby narzekające na swoją figurę nie są lubiane

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z wynikami badań naukowych przeprowadzonych na Uniwersytecie Notre Dame, kobiety, które narzekają na swoje nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i ogólny wygląd, są mniej lubiane przez swoich rówieśników. Wyniki badań zostały opublikowane podczas dorocznej konferencji Midwestern Psychological Association.W ramach badań kobietom w wieku akademickim pokazano zdjęcia wyraźnie szczupłych i otyłych kobiet, które albo narzekały na swoje ciało albo je akceptowały.

Następnie kobiety biorące udział w eksperymencie zostały poproszone o ocenienie pań ze zdjęć pod wieloma względami, między innymi miały stwierdzić czy sprawiały wrażenie sympatycznych.

Kobiety, które w eksperymencie narzekały na swoją figurę, niezależnie od tego, czy były otyłe czy nie, zostały zdecydowanie gorzej ocenione. Za wyglądające najsympatyczniej uznano kobiety otyłe, które akceptowały swój wygląd.

Zobacz również:Według autorki badań, Alexandry Corning, to, że narzekanie na swoją figurę stało się dość popularnym tematem rozmów, nie oznacza to, że jest on nieszkodliwy, gdyż może on spowodować poważne niezadowolenie z własnego wyglądu, co z kolei może doprowadzić do powstania zaburzeń odżywiania.

Psychologowie myśleli początkowo, że rozmawianie o niedoskonałościach sylwetki może być dla kobiety okazją do nawiązania nowych znajomości lub ich wzmocnienia, jednak wyniki badań sugerują, że osoby, które pozytywnie wypowiadają się o swoim wyglądzie, są ogólnie bardziej lubiane od tych, które krytykują swój wygląd.

- Dzięki badaniom wiemy, jak kobiety niezadowolone ze swojej figury są na prawdę postrzegane. Te wyniki badań mogą być pomocne w ramach ogólnopaństwowej inicjatywy, mającej na celu ograniczenie negatywnego wypowiadania się o sylwetce przez studentów - sugeruje Alexandra Corning.

Komentarze do: Osoby narzekające na swoją figurę nie są lubiane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz