Szukaj

Okazywanie wdzięczności czyni nas szczęśliwszymi

Podziel się
Komentarze0

Wyrażanie wdzięczności swojemu otoczeniu ma korzystne działanie na nastrój oraz na samopoczucie, stwierdzają badacze. Czy to właśnie dlatego, że żyjemy w czasach światowej frustracji spowodowanej równie światowym kryzysem? W każdym razie, zdolność podziękowania oraz wyrażenia swojej wdzięczności okazuje się podstawowym kluczem do przeżycia, do poczucia szczęścia, a nawet do sukcesu w aktualnym społeczeństwieNowe badanie poświęcone wdzięczności właściwie podąża tą samą drogą, którą szły inne badania w dziedzinie psychologii pozytywnej, już od jakichś dziesięciu lat.

Przeprowadzili je naukowcy z uniwersytetu Southern California, z prestiżowej szkoły Marshall School of Business.

Rezultaty? Wdzięczność jest narzędziem pozytywnego rozwoju w pracy, przede wszystkim w momencie, kiedy firmą kieruje szef raczej dość wojowniczy i któremu brakuje pewności siebie.

Yeri Cho, który prowadzi badania nad władzą i negocjacjami w firmach, zaobserwował w przebiegu swojego badania, że przełożeni najbardziej niepewni swoich kompetencji byli tymi, którzy mieli bardzo wyraźną tendencję do oczerniania pracy swoich pracowników. ... o ile jakiś sprytny pracownik nie rzucił mimochodem „Bardzo panu dziękuję za cenne wskazówki...”.

Badanie to udowadnia, że tak zwane „czarodziejskie słowa” są naprawdę czarodziejskie.


Jak stwierdza doktor Robert Emmons, z uniwersytetu w Illinois, wdzięczność jest jednym z tych rzadkich elementów, które mogą w sposób znaczący zmienić życie ludzi.

Regularnie ćwicz wdzięczność, tak jak mięsień

Chris Peterson, profesor psychologii z uniwersytetu University of Michigan również poprosił swoich studentów o regularne pisanie „listu wdzięcznościowego” do tych osób, które miały znacznie w ich życiu. To badanie pokazało, że tego typu praca domowa wpływała pozytywnie na samopoczucie jego studentów.

W 100% czuli się oni bardziej szczęśliwi, stwierdza profesor Chris Peterson.

Idąc nieco dalej w swoim doświadczeniu, profesor Chris Peterson odkrył, że ten sam list czytany głośno osobie, do której odnosiła się wdzięczność, w trakcie „wizyty wdzięcznościowej”, wzmacniał jeszcze bardziej poczucie szczęścia. Ale, żeby było to możliwe, poczucie wdzięczności powinno być stale trenowane, zupełnie tak jak mięśnie.

Praktyka ta w dodatku musi być szczera i odnosić się nie tylko do innych, ale także do siebie.

Poczucie wdzięczności wzmacnia jeszcze bardziej poczucie przynależności do świata, a ta poprawa jest bardzo często zauważana przez bliskich, stwierdza Robert Emmons. Bliscy ci stwierdzają, że osoba taka jest po prostu bardziej chętna do pomocy.

Psycholog Philip Watkins z uniwersytetu University of Washington, wykazał w swoich badaniach, że ci ludzie, którzy żyją ze „świadomą wdzięcznością”, o wiele częściej przyznają, że ich największe powody do zadowolenia nie są materialne. Ci ludzie bowiem znajdują szczęście nie dzięki kupowaniu kolejnego telewizora czy samochodu, ale poprzez wzbogacające relacje. Jest to tak zwany „efekt kuli śnieżnej”, ponieważ te relacje również są wzbogacane poprzez uczucie wdzięczności.

Komentarze do: Okazywanie wdzięczności czyni nas szczęśliwszymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz