Szukaj

Obecnie jesteśmy bardziej zestresowani niż 25 lat temu!

Ludzie w dzisiejszych czasach są o wiele bardziej zestresowani i zalęknieni niż zaledwie ćwierć wieku temu. Wyjątkowy poziom stresu dotyczy przede wszystkim kobiet, osób najsłabiej wykształconych oraz ludzi najmniej zarabiających. Dobra wiadomość jest taka, że wraz z wiekiem, lęk ten nieco słabnie. Być może dzięki coraz większemu doświadczeniu. Amerykańskie badanie właśnie dowiodło prawdziwości hipotez, od dawna stawianych przez badaczy.Autor tych prac, Sheldon Cohen, dyrektor laboratorium prowadzącego badania nad stresem przy Carnegie Mellon University w Pittsburghu, wyjaśnia - Nasze dane pokazują, że poziom stresu wzrósł wraz z biegiem lat.

Badania te ukazały się w wersji online przeglądu naukowego Journal of Applied Social Psychology.

W rzeczywistości, amerykańscy badacze przeanalizowali trzy różne badania, przeprowadzone w latach 1983, 2006 i 2009, wyciągając z nich własne wnioski.

Doktor Sheldon Cohen kontynuuje - Rezultaty pokazują, że stres dotyka przede wszystkim kobiet, osób o niskich przychodach oraz osób z najniższym wykształceniem. Mężczyźni z kolei mają większe tendencje do przeżywania stresu w chwilach, kiedy zmagają się z trudnościami finansowymi.


Stres zanika wraz z upływem czasu

Jednakże, nie wszystko w tym badaniu jest takie negatywne. Albowiem, amerykańscy naukowcy przedstawiają również fakt, że w miarę tego, jak przybywa nam lat, poziom stresu zaczyna opadać.

Trzydziestolatki są mniej zestresowani niż dwudziestolatki, a czterdziestolatki mniej się boją niż trzydziestolatki, według słów amerykańskiego badacza.

Sheldon Cohen, który bada związek stresu i chorób od ponad 35 lat, dodaje - Stwierdziliśmy, że najniższy poziom stresu w tych badaniach dotyczył emerytów.

Wszystkie trzy przeanalizowane badania posłużyły się narzędziem badawczym, które opracował sam Sheldon Cohen. Mowa tutaj o skali Perceived Stress Scale, która ocenia stopień stresu odczuwanego przez pacjenta.

W badaniach tych wzięło udział ok. 6 300 uczestników, którzy musieli odpowiedzieć na serię pytań zawartych w owej skali.

Zespół badaczy z Carnegie Mellon University odkrył również, że stres redukuje zdolności organizmu do zwalczania zapaleń, a to również podnosi ryzyko chorób.

Jak możemy walczyć ze stresem?

Eksperci zalecają przede wszystkim proszenie o pomoc przyjaciół oraz rodziny. Ważny jest również regularny, porządny wypoczynek, a także systematyczna aktywność fizyczna.

Doradza się też troskę o zdrowe odżywianie, rzucenie palenia, a także ograniczenie konsumpcji alkoholu.

Komentarze do: Obecnie jesteśmy bardziej zestresowani niż 25 lat temu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz