Szukaj

Nowe odkrycia psychologów ewolucyjnych ujawniają nierozpoznane do tej pory koszty gwałtu

Podziel się
Komentarze0

Z napaścią na tle seksualnym wiążą się depresja i zespół stresu pourazowego. Jednak nie są to jedyne koszty, jakie ponoszą ofiary. Naukowcy z University of Texas w Austin udowodnili, że kobiety, które doświadczyły takich ataków, cierpią z powodu wycieńczających skutków psychologicznych i społecznych, często niezauważanych przez otoczenie i nie diagnozowanych przez lekarzy i terapeutów.Dr Carin Perilloux (obecnie związana z Union College w Nowym Jorku) i profesor David Buss wykazali, iż negatywne konsekwencje gwałtu i prób napaści na tle seksualnym można zauważyć w 13 dziedzinach psychologicznego i społecznego funkcjonowania ofiar. Wśród nich znajdują się: poczucie własnej wartości, społeczna reputacja, pożądanie seksualne i samopostrzeganie swojej wartości jako potencjalnego partnera.

Wyniki badań zostaną opublikowane w nadchodzącym wydaniu „Archives of Sexual Behavior”.

Najnowsze spostrzeżenia psychologów dostarczą lekarzom i terapeutom obraz psychologicznych i społecznych następstw napaści na tle seksualnym, co – być może – spowoduje opracowanie bardziej kompleksowej opieki nad ofiarami.


Jak powiedziała doktor Perilloux: „Odkrycia dowodzą, że ofiary napaści na tle seksualnym i ofiary prób takich napaści cierpią z powodu kosztów psychologicznych i społecznych sięgających o wiele dalej, niż do tej pory podejrzewano”.

Psychologowie zbadali przypadki 140 kobiet, które doświadczyły gwałtu lub próby napaści na tle seksualnym. Kobiety odpowiadały na szereg pytań.

Na podstawie wyników ankiet badacze oszacowali dotkliwość cierpień jakich doświadczyły respondentki. Kobiety zapewniły również naukowcom subiektywne opisy wpływu traumatycznych doświadczeń na ich życie w każdej dziedzinie, która była badana.

Wszystkie ofiary gwałtu i prób napaści zrelacjonowały negatywne efekty w każdej dziedzinie życia, ale na podstawie opisów ofiar gwałtu uzyskano wyższe wyniki negatywne w 11 sprawdzanych obszarach.

Bez wyjątku za najbardziej dotknięte dziedziny uznano: poczucie własnej wartości, reputację (np. określenie przez otoczenie ofiary jako osoby rozwiązłej), częstotliwość uprawiania seksu, pożądanie.

W przygnębiających danych można mimo wszystko odnaleźć nutę optymizmu.

Perilloux: „Kobiety często pokazują wyjątkową zdolność regeneracji sił. Ze wsparciem i profesjonalną pomocą wiele ofiar gwałtu może być zdolnych powrócić do normalności w części z obszarów naruszonych przez doświadczenie przemocy”.

Komentarze do: Nowe odkrycia psychologów ewolucyjnych ujawniają nierozpoznane do tej pory koszty gwałtu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz