Szukaj

Noszenie białego kitla sprawia, że jesteś bardziej uważny i skuteczny

Podziel się
Komentarze0

Biały kitel nie służy tylko i wyłącznie do mrożenia krwi w żyłach u tych, którzy go widzą – jest to zresztą dobrze znany „efekt białego kitla”. Albowiem, badanie opublikowane przez New York Times stwierdza, że noszenie tego typu ubrania na sobie sprawia, że rosną nasze zdolności koncentrowania uwagi, nawet jeśli nie jesteśmy lekarzami.Badacze swój eksperyment przeprowadzili w trzech etapach. Po pierwsze, studenci amerykańscy przeszli całą serię testów kognitywnych: albo mając na sobie biały kitel, albo będąc ubranymi w konwencjonalne ubrania. Rezultat? Remis.

W drugim doświadczeniu, badacze ubrali swoich uczestników w białą bluzę, przedstawioną im jako bluzę lekarską. Druga grupa nosiła taką samą bluzę, ale która została oznaczona jako uniform malarza budynków. Natomiast, trzecia grupa musiała po prostu patrzeć na bluzę lekarską.

Jak się okazało, najlepsze wyniki uzyskali członkowie pierwszej grupy.

Szata czyni człowieka?

Trzecia faza tego eksperymentu mniej więcej odtwarza te wyniki, ale w nieco dłuższym okresie. Badacze chcieli się w ten sposób upewnić, czy to rzeczywiście fakt prostego noszenia ubrania, a nie jego oglądanie, zmienia w tak radykalny sposób całe rozdania.


I tutaj znowu: osoby, które nosiły biały kitel lekarski, osiągnęły najlepsze rezultaty. Jeden z autorów tego badania, doktor Galinsky, wyjaśnia to tymi słowy: musisz nosić tę bluzę ma sobie, musisz ją widzieć i musisz ją czuć na swojej skórze, aby wpłynęła ona na twoje procesy psychologiczne. Ubranie jednoczy się z naszym ciałem i z naszym umysłem sprawiając, że ci, którzy je noszą, są również w innym stanie psychologicznym.

Symboliczne znaczenie, które wiążemy z ubraniem, które mamy na sobie, modyfikuje bezpośrednio nasz sposób działania. To właśnie dlatego, że lekarze są postrzegani jako osoby uważne i skoncentrowane, noszenie ich przebrania może nas prowadzić do naśladowania ich zachowania. Innymi słowy: szata czyni człowieka. Jesteś tym, co na sobie nosisz.

Jak uważa doktor Galinsky, pomysł na to badanie wziął się z serialu Simpsonowie (epizod 7 dwunastego sezonu). Widzimy w nim grupę spokojnych dzieci, które noszą szare ubrania, a których zachowanie zmienia się radykalnie, kiedy deszcz sprawia, że ich ubrania stają się multikolorowe.

Komentarze do: Noszenie białego kitla sprawia, że jesteś bardziej uważny i skuteczny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz