Szukaj

Niższy wzrost wpływa na samopoczucie i nieufność wobec ludzi

Podziel się
Komentarze0

Wyniki nowego badania opublikowane w czasopiśmie „Psychiatry Research” pokazują, że ludzie, którzy mają niższy wzrost czują się gorsi i są bardziej nieufni.

Dotychczasowe badania nad psychologicznym postrzeganiem wzrostu sugerują, że wzrost niesie ze sobą pewne konotacje społeczne.
Profesor Daniel Freeman, który przeprowadził badania na Uniwersytecie w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii, wyjaśnia: „Wzrost wiąże się z władzą, a my czujemy się wyżsi, gdy możemy więcej. W tym badaniu obniżony został wzrost ludzi, co doprowadziło do uderzającego skutku: ludzie czuli się gorsi i to spowodowało, że byli nieufni.”

W nowym badaniu, naukowcy wykorzystali „symulację wirtualnej rzeczywistości”, aby sprawdzić reakcje emocjonalne 60 dorosłych kobiet, które „były skłonne do posiadania nieufnych myśli”. Profesor Freeman zwraca uwagę, że choć ich badania miały miejsce w symulacji wirtualnej rzeczywistości (VR), to wiedzą, że ludzie zachowują się jak w prawdziwym życiu.

Symulacja wprawiała użytkownika w przyjęcie perspektywy pasażera w sieci londyńskiego metra. Każdy z uczestników  badania odbył „podróż” dwa razy i komentował swoje doświadczenia. Jednakże w drugiej symulowanej podróży wysokość pasażera została praktycznie obniżona o 25 cm (w przybliżeniu „o jedną głowę”). Większość uczestników badania nie zdawała sobie sprawy, że ich wzrost został obniżony przy drugim przebiegu symulacji. Ale nastąpił znaczny wzrost liczby osób zgłaszających negatywne uczucia, gdy przeżywali drugą podróż. Wśród nich uczucie bycia niekompetentnym, nielubianym i gorszym - i nastąpiło również zwiększenie poczucia paranoi wobec innych „pasażerów” pociągu. Po obniżonej wysokości podróży, uczestnicy byli bardziej skłonni wierzyć, że inni w pociągu patrzyli na nich, mieli złe intencje lub próbowali ich zastraszyć.

Paranoja i brak zaufania

„To stanowi kluczowy wgląd w poczucie paranoi”, mówi profesor Freeman. „Pokazuje, że nadmierna nieufność ludzi wobec innych opiera się bezpośrednio na własnych negatywnych uczuciach na swój temat."

Kolejne nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że nawet krótka wizyta w dzielnicy, w której jest wysoki wskaźnik przestępczości może szybko podnieść poczucie paranoi i braku zaufania do ludzi. Mieszkańcy tych dzielnic, posiadają wysoki poziom paranoi i braku zaufania do gości.

Chociaż badania środowiska miejskiego i oceny psychologiczne skutków wzrostu nie mogą wydawać się związane, oba badania przyczyniają się do rosnącego zainteresowania paranoją i tym, co może być najbardziej skutecznym sposobem jej leczenia.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Niższy wzrost wpływa na samopoczucie i nieufność wobec ludzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz