Szukaj

Nie ma związku między chorobą trzewną a autyzmem

Podziel się
Komentarze0

Badanie Karolinska Institutet w Szwecji, opublikowane w JAMA Psychiatry, pokazuje, że nie ma powiązania między tymi dwoma chorobami, czyli między celiakią a autyzmem, mimo że wcześniejsze prace sugerowały możliwość jego istnienia.Dr Jonas F. Ludvigsson, główny autor badania, mówi: - Posłużyliśmy się narodowym szwedzkim rejestrem pacjentów, aby zidentyfikować pacjentów ze spektrum zaburzeń autystycznych, a także 28 rejestrami biopsji, aby znaleźć ludzi z chorobą trzewną.

W sumie przeanalizowano dane ponad 26 000 osób z celiakią, ponad 12 000 z chorobą zapalną jelita cienkiego oraz ponad 3 700 osób z normalną błoną śluzową, ale pozytywnym testem krwi na celiakię. Grupę tę porównano z ponad 213 000 ludzi z grupy kontrolnej.

Okazało się, że diagnoza spektrum zaburzeń autystycznych nie była powiązana z diagnozą choroby trzewnej czy zapalenia.


Chociaż stwierdzono też, że diagnoza spektrum zaburzeń autystycznych była powiązana z większym ryzykiem normalnej błony śluzowej jelit i pozytywnym testem krwi na chorobę trzewną.

Nukowcy piszą: - Nasze wyniki są spójne z wcześniejszymi badaniami, które nie odkryły wiarygodnego powiązania między chorobą trzewną i spektrum zaburzeń autystycznych z wyjątkiem niewielkiego ryzyka notowanego po diagnozie celiakii.

Mechanizm powiązania między pozytywnym testem krwi na celiakię a spektrum zaburzeń autystycznych nie jest jasny, ale naukowcy sugerują, że w grę może wchodzić tutaj większa przepuszczalność śluzówki jelit u niektórych pacjentów z chorobą trzewną albo u niektórych pacjentów z większymi poziomami przeciwciał we krwi.

Spektrum zaburzeń autystycznych jest zazwyczaj widoczne już przed 3 rokiem życia.

Naukowcy dodają, że choroba trzewna jest zaburzeniem immunologicznym, dotyczącym 1 – 2% populacji zachodniej. Wyzwalana jest przez ekspozycję na gluten i zazwyczaj dotyka pacjentów, którzy mają atrofię jelita cienkiego i zapalenie.

Komentarze do: Nie ma związku między chorobą trzewną a autyzmem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz