Szukaj

Natrętne myśli – jak ich nie mieć?

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli chcesz się pozbyć natrętnych negatywnych myśli, po prostu je wyrzuć do kosza, mówi dr Richard Petty, profesor psychologii na Ohio State University.W nowym badaniu, prowadzonym wspólnie z zespołem z Hiszpanii (Pablo Briñol, Margarita Gascó i Javier Horcajo z Universidad Autónoma de Madrid) naukowiec odkrył, iż ludzie, którzy zapisali swoje myśli na papierze, a następnie kartkę wyrzucili do śmieci, mentalnie również zostali od tych myśli wyzwoleni.

Z drugiej strony, ludzie, którzy swoje zapisane myśli przechowywali w kieszeni, później częściej się nimi posługiwali w dokonywaniu osądów.

Dr Petty mówi: w zależności od tego, jak oznaczysz swoje myśli – "do śmieci" czy "do zachowania" – inaczej się będziesz nimi posługiwać.


Jest to interesujące spostrzeżenie, tym bardziej, że niektóre typy terapii psychologicznej posługują się wariacjami tego pomysłu, aby pomóc pacjentom w pozbyciu się negatywnych myśli. Jednak badanie dr Petty jest pierwszym, które skupiło się świadomie na tej technice.

Specjalista przyznaje, że może brzmieć to nieco idiotycznie na pierwszy rzut oka, ale eksperymenty wykazały, że takie podejście naprawdę działa. Fizyczne odrzucenie albo fizyczne chronienie myśli pozwala wpłynąć na to, jak w ostatecznym rozrachunku posługujemy się tymi myślami.

Niestety, samo wyobrażenie sobie odrzucania bądź przechowywania nie działa. Trzeba to po prostu zrobić. Odkrycia te sugerują, że ludzie mogą traktować swoje myśli jako konkretne, materialne przedmioty, dodaje dr Petty.

Prace ukazały się w przeglądzie Psychological Science.

Komentarze do: Natrętne myśli – jak ich nie mieć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz