Szukaj

Nastoletnia impulsywność: ćwiczenia oddechowe mogą pomóc?

Podziel się
Komentarze0

Oddychanie nie tylko uśmierza stres – może też pomóc nastolatkom w kontroli impulsywnego zachowania, jak wynika z badania amerykańskich naukowców z University of California, Los Angeles, opublikowanego w Journal of Adolescent Health.Okazało się, że nastolatki, które przeszły przez 4-tygodniowy program edukacyjny dotyczący zdrowia ciała i umysłu, obejmujący też techniki oddychania oparte na jodze, miały lepszą kontrolę impulsywności niż nastolatki, które nie brały udziału w takim programie.

Kurs ten, nazwany YES! For Schools, został opracowany przez International Association for Human Values.

Dr Dara Ghahremiani z UCLA, jedna z badaczek, mówi: - Nadużywanie różnych substancji oraz różne problemy zdrowia umysłowego, które zaczynają się w wieku nastoletnim, często są bardzo trudne do zwalczenia w dorosłości. Dlatego potrzebujemy interwencji pozwalających kontrolować impulsywne zachowania w tej grupie wiekowej.


Amerykańskie badanie jest pierwszym naukowym projektem programu YES! For Schools, pokazującym, iż program ten znacząco redukuje impulsywne zachowania u nastolatków.

W badaniu tym wzięło udział 524 nastolatków (14 – 18 lat), ze szkół średnich w rejonie Los Angeles. W grupie kontrolnej znalazły się 264 osoby.

Przed i po 4-tygodniowym projekcie naukowcy oceniali impulsywne zachowania badanych. Uczniowie, którzy przeszli przez program, sami stwierdzali, iż czują się mniej impulsywni niż wcześniej.

Naukowcy odnotowują, że te odkrycia są ważne, ponieważ brak kontroli impulsywności u nastolatków związany jest ze złym sprawowaniem na lekcjach i w szkole oraz z bardziej ryzykownymi zachowaniami, groźnymi dla zdrowia i życia, takimi jak nadużywanie różnych substancji.

Komentarze do: Nastoletnia impulsywność: ćwiczenia oddechowe mogą pomóc?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz