Szukaj

Nastawienie jest naprawdę ważne

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania pokazały, że wiara w swoje siły jest ściśle połączona z trybem życia. Może pomóc nam w utrzymaniu zdrowej diety, powstrzymaniu się od nałogów czy chodzeniu na ćwiczenia. Jak mówi sama Deborah Cobb-Clark, naukowiec i dyrektor Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research, zrozumienie tego od strony psychologicznej może pomóc nam w zrozumieniu naszych słabości.Badania obejmowały 3,412 mężczyzn i 3,901 kobiet w wieku od 15 do 69 lat, wszyscy mieszkali z rodzinami. Dane zostały zaczerpnięte z lat 2003 i 2010.

Okazało się, że osoby z wiarą we własne siły są bardziej odporne na wszelkie złe nawyki, zaś ludzie oddający swój los w ręce przeznaczenia mają później większe problemy z utrzymaniem zdrowego trybu życia.

Jednym z punktów doświadczenia było także pytanie, kim według pacjentów jest zdrowa osoba. Jak łatwo zgadnąć, zdania były podzielone.

Kobiety udzielały najwięcej różniących się od siebie odpowiedzi na to pytanie, zaś mężczyźni w większości skupiali się na zdrowym wyglądzie zewnętrznym.


Choć bez wątpienia już teraz można powiedzieć, że wyniki te muszą być jeszcze przeanalizowane.

Póki co, całe doświadczenie oparte jest na indywidualnych odczuciach badanych, nie zaś na ściśle naukowych dociekaniach. Co nie zmienia faktu, iż daje to jednak do myślenia.

Jedno jest pewne, jak mówią autorzy projektu, każda rzecz, która może wpływać na nasz zdrowy tryb życia, jest ważna. Co więcej, utrzymywanie zdrowego trybu życia opłaca się także później, zwłaszcza u starszych ludzi.

Badania opisane w magazynie British Medical pokazały, że powstrzymywanie się od palenia, jedzenie zdrowej żywności oraz systematyczne ćwiczenia wpływają na nas pozytywnie również na starość.

W Insytucie Karolinska udało się powiązać takie pozytywne zachowania z dodatkowymi latami życia u kobiet oraz 6 dodatkowymi latami u mężczyzn.

Co więcej, inne badania przedstawione w czasopiśmie Aging potwierdziły tę tezę. Jak wynikało z przeprowadzonej analizy, większość 100-latków to osoby o pozytywnym nastawieniu, nie wspominając tutaj o dobrym poczucia humoru i niskim poziomie neurotyzmu.

Zatem, być może przepis na długowieczność jest bliżej, niż nam się wydaje.

Komentarze do: Nastawienie jest naprawdę ważne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz