Szukaj

Myślenie w obcym języku prowadzi do lepszych decyzji

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy z uniwersytetu University of Chicago właśnie odkryli, że myślenie w obcym języku prowadzi do podejmowania bardzie racjonalnych decyzji. Badanie to ukazało się w przeglądzie naukowym Psychological Science.Według jednego ze współautorów tego badania, dzieje się tak, ponieważ ludzie nie potrafią oddzielić swojego ojczystego języka od emocji, które wpływają na logiczne myślenie.

Sayuri Hayakawa, student z Unversity of Chicago, mówi: brak emocjonalnych więzi z obcym językiem pozwala na bardziej racjonalne myślenie. Emocjonalna reakcja może prowadzić do podejmowania decyzji, które są motywowane bardziej przez nadzieję albo strach, nawet jeśli szanse są sprzyjające.

W jednym z eksperymentów, badacze z uniwersytetu Unversity of Chicago przebadali studentów z tejże uczelni, dla których angielski był językiem ojczystym i którzy uczyli się hiszpańskiego w szkole.

Z poprzednich badania, Sayuri Hayakawa oraz współautor badania Sun Gyu An wiedzieli, że ludzie, którzy z natury nie lubią ryzyka, często rezygnują z wielu możliwości, niezależnie od tego, jak wiele mogliby na końcu osiągnąć.


W czasie swojego badania, naukowcy odkryli, że ta cecha charakterystycza ulegała znacznemu osłabieniu, kiedy studenci podejmowali decyzję w języku... hiszpańskim.

Na przykład, jeden z eksperymentów polegał na rzucie monetą. Uczestnicy otrzymali 15 dolarów, z których mogli poświęcić 1$ na zakład polegający na rzucie monetą. Jeżeli wygrają, otrzymają 1,5$. Jeżeli przegrają, stracą 1$. Statystycznie, jeżeli uczestnicy ryzykowali wszystkie 15 zakładów, mogli wygrać pieniądze, ponieważ ryzyko dla tego zakładu wynosi 50/50.

Wbrew tej statystycznej racjonalności, kiedy studenci byli wyzywani w języku angielskim, akceptowali zakład w 54%. Kiedy natomiast eksperymentatorzy przechodzili na język hiszpański, uczestnicy akceptowali zakład w 71%.

W końcu, jak podsumowują badacze, ponieważ coraz więcej krajów na całym świecie ma ze sobą kontakty handlowe, to coraz więcej ludzi zaczyna uczyć się języków obcych. A to oznacza, że będziemy podejmować coraz więcej racjonalnych i korzystnych – ryzykownych – decyzji.

Ludzie, którzy non stop podejmują decyzje w obcym języku, mogą być mniej stronniczy w swoich decyzjach na temat oszczędności, inwestycji i wycofywania się, podsumowują autorzy badania. Na dłuższą metę, taki stan rzeczy może być bardzo korzystny, ponieważ tacy ludzie tracą z czasem jednostronne widzenie.

Komentarze do: Myślenie w obcym języku prowadzi do lepszych decyzji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz