Szukaj

Medytacja wzmacnia empatię?

Podziel się
Komentarze0

Program medytacyjny oparty na współodczuwaniu może w sposób znaczący wzmocnić naszą umiejętność odczytywania wyrazu twarzy innych. Do takich wniosków doszli naukowcy z Emory University, którzy przedstawiają swoje badanie na łamach Social Cognitive and Affective Neuroscience.Większa empatia została wykryta w testach behawioralnych oraz w badaniach fMRI (rezonans magnetyczny) mózgów uczestników.

Główna autorka projektu, dr Jennifer Mascaro, wyjaśnia: są to intrygujące rezultaty, które pokazują, że behawioralne interwencje mają wpływ na kluczowe aspekty empatii.

Wcześniejsze badania również wykazały, że ludzie, którzy są lepsi w odczytywaniu wyrazu twarzy, mają również lepsze relacje z innymi.


Program medytacyjny, w skrócie zwany CBCT (ang. Cognitively-Based Compassion Training), został rozwinięty na Emory University przez współautora badania, Lobsang Tenzin Negi.

Program CBCT jest oparty na dawnych praktykach tybetańskich buddystów. Obejmuje on zarówno medytację w pełnej świadomości, jak również praktyki polegające na analizowaniu i interpretowaniu własnych relacji z innymi ludźmi.

Lobsang Tenzin Negi wyjaśnia: wychodzimy z założenia, że uczucia, jakie żywimy do innych, możemy optymalnie przetrenować. Chcemy, żeby ludzie praktykując CBCT zrozumieli, iż wszyscy zależymy od wszystkich, a każdy z nas pragnie być szczęśliwy i wolny od cierpienia.

W omawianym badaniu wzięli udział zdrowi dorośli, bez wcześniejszych doświadczeń z medytacją. 13 uczestników w sposób przypadkowy przypisano do programu CBCT, osiem osób z grupy nie medytowało.

Komentarze do: Medytacja wzmacnia empatię?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz