Szukaj

Media związane z depresją i lękiem?

Podziel się
Komentarze0

Używanie wielu różnych mediów w tym samym czasie – np. granie na komputerze i oglądanie telewizji – jest związane z objawami lęku i depresji, jak podają naukowcy z Michigan State University. Badania ukazało się w Cyberpsychology, Behavior and Social Networking.Dr Mark Becker, główny autor pracy i profesor psychologii, wyjaśnia: byliśmy zaskoczeni stwierdzając tak wyraźne powiązanie między mediami a zdrowiem umysłowym. Jednakże, przyczyna jeszcze nie jest jasna.

Naukowcy nie wiedzą, czy to posługiwanie się wieloma mediami jednocześnie powoduje objawy depresji i lęku społecznego, czy też może ludzie, którzy cierpią na te zaburzenia, zaczynają namiętnie posługiwać się mediami, aby oderwać się od swoich problemów.


Dr Becker dodaje: w ostatniej dekadzie, poziom posługiwania się mediami wszelkiego typu przez amerykańską młodzież wzrósł o 20%. Natomiast ilość czasu spędzanego na posługiwaniu się wieloma mediami w jednym czasie, w ciągu jednego dziesięciolecia wzrósł aż o... 120%.

Aby dojść do swoich wniosków, dr Becker wraz ze swoimi kolegami obserwował 319 osób pod kątem korzystania z mediów i ich zdrowia umysłowego.

Uczestnikom zadano pytania: ile godzin tygodniowo posługują się dwoma lub więcej z podstawowych form mediów jednocześnie, włączając w to telewizję, muzykę, telefony komórkowe, smsy, komputer, gry wideo, internet.

Aby ocenić zdrowie umysłowe, badacze posłużyli się naukowo uznaną skalą, aczkolwiek rezultaty nie odzwierciedlają diagnozy klinicznej. Dr Becker dodaje jeszcze, iż przyszłe badania powinny skupić się nad odnaleziem przyczyny i skutku.

Komentarze do: Media związane z depresją i lękiem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz