Szukaj

„Mapa” agresji afektywnej

Podziel się
Komentarze0

Naukowiec z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny stworzył mapę obszarów mózgu związanych z afektywną agresją u myszy. Mapa ta może być pierwszym krokiem w kierunku leczenia ludzi cierpiących z powodu zaburzeń afektywnych, prowadzących do impulsywnych aktów przemocy.Agresja afektywna różni się od agresji obronnej lub celowej, stosowanej przez drapieżniki, jednak jej rola pozostaje niejasna i może być ona postrzegana jako oznaka nieprzystosowania.

Doktor Troy Ghashghaei, neurobiolog ze stanu Nowy Jork, był zainteresowany odnalezieniem obszarów mózgu zaangażowanych w tego typu agresywne zachowania.

Wykorzystując myszy hodowane specjalnie do tych badań przez współpracownika, doktora Derricka L. Nehrenberga, Ghashghaei i jego były student Atif Sheikh zlokalizowali w mózgu myszy regiony, które zarówno włączały się i wyłączały w momencie wystąpienia u gryzoni agresji afektywnej.

"Mózg działa dzięki skupisku neuronów, które komunikują się między sobą w bardzo szybkim tempie, podobnie jak komputer", wyjaśnia Ghashghaei. "Jeden obszar przetwarza impuls, a następnie wysyła komunikaty do innych skupisk w mózgu, niczym komputerowy obwód. Przyjrzeliśmy się, jak zmieniło się ustawienie przełączników w mózgach agresywnych myszy i porównaliśmy je z ustawieniami w mózgach zupełnie nieagresywnych zwierząt, aby sprawdzić, na czym polega różnica w przetwarzaniu u obydwu grup".


Okazało się, że u afektywnie agresywnych myszy zachodziła duża różnica w sposobie, w jaki funkcjonowały ich „centra wykonawcze” w momencie spotkania innych myszy.

"Bodźce sensoryczne docierają i są wysyłane do centrum części wykonawczej mózgu, która decyduje, jak na nie reagować", mówi Ghashghaei. "W międzyczasie, informacje dotyczące wybranej reakcji zostają przetworzone ponownie, nabierając zabarwienia przyjemnego lub nieprzyjemnego".

Jak twierdzi Ghashghaei, afektywnie agresywne myszy mogą reagować gwałtownie, ponieważ ich mózgi są ściśle przywiązane do agresywnej reakcji na pewne sytuacje, bez dokonywania oceny, czy jest ona stosowna do sytuacji, oraz bez względu na konsekwencje takiego zachowania.

Ponadto, afektywnie agresywne myszy mogą wytwarzać pozytywne skojarzenia związane z ich gwałtownymi zachowaniami, co wzmacnia agresywne skłonności.

Obszary mózgu, związane z afektywną agresją u myszy, są podobne u wszystkich ssaków. Ghashghaei wyraził nadzieję, że odkrycie, którego dokonał, będzie użyteczne w badaniach gwałtownych zachowań u ludzi, jak również agresji u innych zwierząt.

Wyniki badań zostały opublikowane w internetowym serwisie Brain Structure and Function.

Komentarze do: „Mapa” agresji afektywnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz