Szukaj

Małżeństwa umacniają więzi, gdy mężowie angażują się w obowiązki domowe i wychowywanie dzieci

Podziel się
Komentarze0

Chociaż nie istnieje żadna cudowna recepta na szczęśliwy związek, to badacze z University of Missouri odkryli pewną prawidłowość. Mężowie i żony okazują większe zadowolenie z pożycia, gdy dzielą się obowiązkami domowymi oraz wychowywaniem dzieci. Te podziały zadań rzadko jednak bywają przydzielane po równo dla obu partnerów.- Dzielenie się obowiązkami może dla każdej pary oznaczać coś innego. To może przejawiać się w zmienianiu pieluch raz przez jednego małżonka, innym razem przez drugiego lub w pilnowaniu dziecka przez partnera, podczas gdy druga osoba przygotowuje posiłek. Tak więc to może oznaczać wspólne wykonywanie pewnych czynności lub przydzielenie konkretnych obowiązków danej stronie w związku - stwierdza Adam Galovan, doktorant z MU Department of Human Development and Family Studies.

Galovan i jego współpracownicy z Brigham Young University i Utah State University próbą badawczą objęli 160 heteroseksualnych par w celu sprawdzenia, jak rodzice dzielą się obowiązkami i jak to wpływa na ich związki.

Badane pary miały średnio przynajmniej 5-letni staż małżeński i co najmniej jedno dziecko w wieku do 5 lat. Większość rodziców mieściła się w przedziale wiekowym 25-30 lat, a około 40% kobiet z tych związków miało pracę na pełny etat lub na pół etatu.


- Im częściej żony zauważały, iż ich mężowie angażują się w rutynowe rodzinne czynności, tym lepiej związek funkcjonował dla obu stron - mówi Galovan. - Żony w naszych badaniach postrzegały udział i zaangażowanie ojców w domowe obowiązki jako czynniki powiązane ze sobą.

- Uczestniczenie w pracach domowych i zajmowaniu się wychowywaniem dzieci zdaje się zbliżać mężów do ich żon i zacieśniać między nimi relacje - dodaje naukowiec.

Ważną rolę odgrywa tutaj także więź między ojcami a ich dziećmi. Wpływa ona pozytywnie na poczucie szczęścia w związku i jest szczególnie ważna dla żon.

Pary powinny zdawać sobie sprawę, iż przejście do etapu rodzicielstwa wymaga czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji. To normalne, że mężowie i żony odczuwają w związku z tym stres i mają pewne obawy. Galovan proponuje, by radzić sobie z tym poprzez ustanowienie przez każdego z partnerów własnych priorytetów.

- Ważne, by w codziennych pracach szukać kontaktu z współmałżonkiem, może to okazać się kluczem do poprawy relacji w związku oraz satysfakcji partnerów - dodaje Adam Galovan.

Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane w Journal of Family Issues.

Komentarze do: Małżeństwa umacniają więzi, gdy mężowie angażują się w obowiązki domowe i wychowywanie dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz