Szukaj

Lęk zwiększa umiejętność wykrywania złych zapachów

Podziel się
Komentarze0

Kiedy zwierzę staje w obliczu drapieżnika, jego zmysły zaczynają wariować. Dlatego też naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy ludzki lęk mógłby być ewolucyjną spuścizną, która miałaby nas chronić przed potencjalnymi zagrożeniami. A jeżeli faktycznie tak jest, to niespokojni ludzie mogliby mieć wysoce rozwinięty zmysł węchu, który mógłby pozwalać im na wykrywanie drapieżników albo roznosicieli chorób.Aby się tego dowiedzieć, naukowcy Elizabeth A. Krusemark oraz Wen Li, przetestowali kilkukrotnie 14 mężczyzn w kierunku ich umiejętności wykrywania zapachów, włączając w to także te „złe” zapachy.

W niektórych próbach, mężczyzn poddawano równocześnie badaniu obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (skaner MRI), a zapachy były słabe. Uczestników po prostu pytano czy są w stanie wyczuć jakiś zapach, a oni musieli odpowiedzieć: „Tak” albo „Nie”.

Uczestników badania przebadano również w kierunku niepokoju: pomierzono ich oddech oraz elektryczną przewodność skóry, zupełnie tak, jak się robi w badaniu wykrywaczem kłamstw.


Co więcej, mężczyzn tych również oszacowano w stupunktowej skali niepokoju.

Okazało się, że ci najbardziej niespokojni mężczyźni byli znacznie lepsi w wykrywaniu niskich stężeń zapachu. A umiejętność ta była o wiele większa w przypadku zapachów wyjątkowo nieprzyjemnych.

Co więcej, uczestnicy ci byli znacznie bardziej skłonni do doświadczania emocjonalnego pobudzenia w obecności brzydkich zapachów.

Badanie zostało opublikowane w internetowej wersji naukowego przeglądu Chemosensory Percepction, pod tytułem Enhanced Olfactory Sensory Perception of Threat in Anxiety: An Event-Related fMRI Study.

Tak więc, następnym razem, kiedy będziesz drażał ze strachu przed ważnym egzaminem, przypomnij sobie, że lęk tak naprawdę nie jest nieżyczliwym dla ciebie cenzorem, ale raczej twoim sojusznikiem. Albowiem, lęk może być częścią całego wachlarza cech fizycznych, które dała nam ewolucja, aby sprzyjać naszemu przeżyciu, kiedy zagrożeniem był, na przykład, groźny drapieżnik, taki jak żarłoczny lew.

Komentarze do: Lęk zwiększa umiejętność wykrywania złych zapachów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz