Szukaj

Kryzys w związku

Kryzys w związku nie musi prowadzić do rozstania. Często jest punktem zwrotnym, po którym związek zaczyna być silniejszy i trwalszy. Jednak warto zastanowić się, czy obecne problemy to faktycznie kryzys w związku, czy tylko naturalne wyzwania, które zmieniają się wraz z czasem trwania związku dwojga ludzi.

Kryzys w związku

W wielu przypadkach kryzysu w związku można uniknąć. Należy być przez cały czas czujnym i wrażliwym na zachodzące zmiany, zarówno w nas samych, jak i w partnerze. Wielu związkom będącym w kryzysie pomaga stosowanie kilku zasad, które praktykowane na co dzień, sprzyjają odbudowaniu osłabionej relacji.

Jak rozpoznać kryzys w związku

W każdym związku kryzys będzie przebiegał inaczej, ponieważ każdy jest inny, boryka się z innymi problemami i co innego będzie dwoje ludzi oddalało od siebie. Psychologowie przestrzegają, że w sytuacji, gdy w życie związku wkrada się rutyna i obojętność łatwiej o kryzys w związku.

Pierwsze sygnały ostrzegawcze

Jednymi w wielu sygnałów ostrzegających o zbliżającym się kryzysie są częste kłótnie czy emocjonalne rozmowy z błahych powodów. Również poczucie oddalania się od siebie, mniejsza ochota na rozmowy z partnerem czy wrażenie, że co raz mniej spraw nas łączy, może świadczyć o kryzysie w związku.

Stan zdrowia a objawy kryzysu w związku

W licznych przypadkach kryzys w związku ma odzwierciedlenie w stanie zdrowia osób, które przez niego przechodzą. Kryzysowi mogą towarzyszyć objawy depresji, takie jak problemy ze snem lub nadmierna senność, brak apetytu czy obniżony nastrój. Pojawiają się także dolegliwości na tle nerwowym, którym mogą towarzyszyć objawy somatyczne jak bóle migrenowe, kołatanie serca czy ataki lęku.

Jak uniknąć kryzysu w związku

Prawdopodobnie nie ma na świecie związku, któremu by nie groził kryzys. Nawet dwójkę ludzi, wspierających się od lat może dotknąć kryzys. Na każdym etapie związku przyczyny będą inne. Dodatkowo nawet najlepszemu związkowi zagrażają czynniki zewnętrzne, takie jak choroba czy utrata pracy.

Podpowiedzi jak uniknąć kryzysu w związku

W zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się kryzysu pomoże stosowanie kilku zasad. Przede wszystkim warto w związek angażować się w stu procentach, ponieważ brak zaangażowania skutecznie zmniejsza szanse na zbudowanie trwałej i głębokiej relacji.

Warto pracować nad akceptacją samego siebie i swojego partnera, ponieważ każdy z nas ma wady, które powodują, że nie jesteśmy idealni. Rozmawianie i rozwiązywanie wszystkich problemów na bieżąco na pewno poprawi relacje w związku, a w przypadku małych kryzysów zmniejszy ryzyko pojawienia się kryzysu, którego nie będzie się w stanie pokonać.

Co robić, gdy pojawi się kryzys w związku

Wiele związków przechodzących kryzys wychodzi z niego zwycięsko. Jednak, prędzej czy później, pojawić się może pytanie, czy związek warto ratować czy lepiej pozwolić, aby każdy podążył w swoją stronę.

Gdy pojawia się kryzys, nie należy pozwolić na jeszcze większe zaniedbywanie związku. Warto znaleźć więcej czasu na rozmowę i robienie rzeczy wspólnie, jednak nie wolno zapominać, że każdy ma prawo do chwil samotności. Przede wszystkim żadnego kryzysu nie powinno się ignorować, bo nawet ten najmniejszy może stać się przyczyną rozpadu związku.

Ignorowanie czy zamiatanie problemów pod dywan nie jest dobrym pomysłem. Z kryzysem należy się zmierzyć i wraz z partnerem postarać się mu zaradzić. W sytuacji, gdy kryzys jest zbyt poważny, często pomoc terapeuty okazuje się jedyną nadzieją na uratowanie związku.

Autro: Barbara Olszar

Komentarze do: Kryzys w związku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz