Szukaj

Kontakt z naturą wspomaga kreatywność

Podziel się
Komentarze0

Ludzie poprawiają swoje wyniki w testach na kreatywność o 50% po spędzeniu kilku godzin na łonie natury, bez kontaktu z urządzeniami elektronicznymi, jak stwierdzają psycholodzy z University of Utah i University of Kansas na podstawie najnowszego badania.Profesor psychologii, David Strayer, jeden z autorów, mówi: pokazujemy, że interakcja z naturą ma prawdziwym wymierny efekt na umiejętność potrzebne do kreatywnego rozwiązywania problemów.

Jeszcze nigdy wcześniej taki efekt nie został wykazany.

Pokazujemy, kontynuuje specjalista, że warto zastanowić się nad zdrowymi sposobami na interakcję ze światem, a także, że zakopywanie się przed komputerem na 24h/24h siedem dni w tygodniu może mieć skutki, które kontakt z naturą może naprawić.

Badanie ukazało się w przeglądzie Plos One.

Okazuje się, że rację mają pisarze i poeci opiewający czas spędzony na łonie natury. Po raz pierwszy zostało to potwierdzone naukowo. W eksperymencie udział wzięło 56 osób – 26 kobiet i 30 mężczyzn, w wieku średnio 28 lat.


Uczestniczyli oni w 4- i 6-dniowych wycieczkach pieszych, zorganizowanych przez firmę Outward Bound, na Alasce, Colorado, Maine i w stanie Waszyngton. Nie mogli wziąć ze sobą żadnego urządzenia elektronicznego, nawet telefonu komórkowego.

24 uczestników zostało poddanych testowi na kreatywność rankiem przed wycieczką, a 32 rankiem w 4 dniu wycieczki.

Rezultat? Ludzie, którzy zostali przetestowani 4 dnia, osiągali średnio 6.08 na 10 poprawnych odpowiedzi, a ludzie przetestowani w 1 dniu – zaledwie 4.14. Okazuje się więc, że 4-dniowy konakt z naturą i brak kontaktu z mediami podniosły ich kreatywność i wydajność, a także umiejętności rozwiązywania problemów o pełne 50%.

Naukowcy przywołali także wcześniejsze badania, które pokazały, iż dzisiejsze dzieci spędzają niecałe 30 min na grach i zabawach na zewnątrz, a rekreacja oparta na kontakcie z naturą stale traci na popularności od 30 lat.

Ludzie w wieku od 8 do 18 lat spędzają ponad 7h dziennie na oglądaniu TV, posługiwaniu się telefonem i komputerem.

Psychologowie mówią także, iż nasze współczesne społeczeństwo jest przesycone gwałtownymi wydarzeniami, takimi jak syreny, dzwonki, brzęczące telefony i alarmy, które przechwytują naszą uwagę. Natomiast naturalne środowisko jest związane z łagodną i miłą fasynacją, która pozwala układowi nerwowemu na tzw. reset.

Komentarze do: Kontakt z naturą wspomaga kreatywność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz