Szukaj

Kłamstwo: praktyka czyni mistrza

Podziel się
Komentarze0

Im więcej ćwiczysz się w kłamaniu, tym większy poziom mistrzostwa osiągasz – stwierdza nowe badanie, opublikowane w przeglądzie Frontiers in Cognitive Science. Naukowcy odkryli, że po 20 minutach treningu, ludzie mogą być naprawdę skuteczni w kłamaniu. Pracami tymi kierował Xioaqing Hu, doktorant na wydziale psychologii na Northwestern University.Badacz wyjaśnia: różnica między byciem uczciwym i kłamstwem została wyeliminowania po treningu w kłamaniu.

Ludzie kłamią z wielu powodów, ale mimo wszystko nie jest to łatwa sprawa. Kłamanie wymaga od mózgu ogromu pracy: trzeba posłużyć się sprzeczną informacją, jednocześnie hamując potrzebę powiedzenia prawdy.

Wiele badań pokazało, że ludziom więcej czasu zajmuje powiedzenie kłamstwa, niż powiedzenie prawdy. Ale wcześniejsze badania w większości skupiły się na ludzkiej zdolności kłamania bez praktyki.


W życiu realnym, kryminaliści na przykład świetnie ukrywają prawdę w momencie przesłuchiwania przez policję. Dlatego Xioaqing Hu chciał przekonać się, czy lepszej umiejętności kłamania możemy nabyć, praktykując ją po prostu. 

Poprosił więc 16 osób do eksperymentu, w którym miały zapamiętać 3 fakty na temat swojej fałszywej tożsamości (nowe imię, nowa data urodzenia, nowe miasto rodzinne).

Uczestnicy mieli odpowiadać na pytanie „Czy to jest prawda w twoim przypadku?” dla różnych faktów na temat ich prawdziwej tożsamości i wciskać „tak” bądź „nie” w odpowiedzi. Badacze w tym czasie mierzyli czas odpowiedzi i jej dokładność.

„Kłamców” poproszono o odpowiadanie „tak” na każde pytanie dotyczące ich fałszywej tożsamości, i „nie” na każdy fakt dotyczący ich prawdziwego ja. Po 270 próbach – ok. 20 min – okazało się, że kłamców nie można już było odróżnić od osób mówiących prawdę.

Komentarze do: Kłamstwo: praktyka czyni mistrza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz