Szukaj

Kiedy najlepiej się rozstać?

W związkach bywają takie momenty, kiedy najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji jest rozstanie. Jak rozpoznać, że przyszedł już ten moment, kiedy dana relacja zaczyna przynosić partnerom jedynie cierpienie?

Kiedy najlepiej się rozstać?

Rozstania są niewątpliwie trudne. Niekiedy jednak bywają niezbędne, a po początkowym bólu przychodzi ulga i poczucie swoistego uwolnienia z niejednokrotnie toksycznego związku. Ludzie obawiają się podjąć ten krok przede wszystkim ze względu na strach przed samotnością. Dotyczy to szczególnie kobiet, którym zależy na poczuciu bezpieczeństwa, stabilizacji i rodzinie.

Im dłużej para jest razem, tym trudniej jest podjąć decyzję o rozstaniu. Są pewne symptomy świadczące o problemach w związku, które również drugiej stronie mogą dać powód do zastanowienia się nad przyszłością relacji. Mężczyźni zazwyczaj zaczynają bardziej skupiać się na swojej pracy, znacznie częściej niż kiedyś wychodzą wieczorami z kolegami. Po prostu starają się unikać towarzystwa partnerki. Kobiety w większości przypadków starają się w takiej sytuacji rozmawiać, mówią o swoich uczuciach. Takie postępowanie ułatwia im podjęcie decyzji. Jednak czasem zachowanie obu płci nie różni się od siebie szczególnie. Kobiety także potrafią tłumić w sobie emocje i złość, by w pewnym momencie wybuchnąć i poprzez krzyk uzewnętrznić wszystkie trapiące je problemy.


Zanim rozstrzygniemy, czy powinniśmy utrzymać związek, czy też go zakończyć powinniśmy najpierw przeprowadzić ostrą samokrytykę i zastanowić się, co tak naprawdę nas w nim trzyma. Jest to rzeczywiste uczucie, dzieci, a może zwyczajny strach przed utratą dóbr materialnych? W tej sytuacji bardzo pomocna okazuje się tak zwana lista za i przeciw. Wypisujemy na niej wszystkie pozytywne i negatywne aspekty istniejącej relacji. Na tej podstawie dużo łatwiej będzie nam podjąć właściwą decyzję.


Rozstanie przebiega łagodniej i prościej, kiedy w tym aspekcie zgadzają się obie strony. Rozejściu się nie towarzyszą wówczas trudne do zniesienia sceny płaczu, rozpaczy i błagania. Niestety, zazwyczaj na odejście decyduje się tylko jedna ze stron. Zdarza się to z różnych powodów. Być może uczucie się ulotniło, w życiu pojawiła się nowa osoba lub po prostu stwierdza, że jest to związek wiodący donikąd.

Niektórzy tkwią w niesatysfakcjonującej ich relacji, ponieważ obok strachu przed samotnością odczuwają niechęć do zranienia partnera. Pamiętajmy jednak, że jeśli sami nie czujemy się w danym związku szczęśliwi, nie przyniesiemy także radości drugiej osobie. Każda relacja, czy to na stopie przyjacielskiej, czy pomiędzy partnerami wymaga wzajemności. Utrzymywanie więzi, która tak naprawdę już nie istnieje, w rzeczywistości rani zarówno nas samych jak i partnera. 

Czasem to właśnie rozstanie jest wyrazem naszego szacunku i uczciwości. W przeciwnym wypadku żylibyśmy w zakłamaniu, co kiedyś z pewnością znalazłoby ujście albo w postaci zdrady, albo w częstych kłótniach, które stanowiłyby uzewnętrznienie naszych uczuć. Zmuszanie się do pozostawania w związku bez miłości lub takim, który odbiera nam radość życia nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Komentarze do: Kiedy najlepiej się rozstać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz