Szukaj

Jedzenie i przyjaźń: bonobo dzielą się z obcymi

Badanie opublikowane przez naukowców z Duke University pokazuje, że szympansy bonobo dobrowolnie dzielą się jedzeniem, a nawet odstępują swój posiłek obcemu, ale jedynie wtedy, kiedy „biorca” oferuje im społeczną interakcję.Jingzhi Tan i Brian Hare przeprowadzili serie eksperymentów, na podstawie których można stwierdzić, iż zachowanie bonobo przynajmniej częściowo wynika z nieegoistycznych pobudek, ponieważ zwierzęta pomagają obcemu osobnikowi w dosięgnięciu jedzenia, które jest poza jego zasięgiem.

I to nawet wtedy, kiedy społeczna interakcja nie była możliwa jako rezultat pomocy.

Aczkolwiek, nawet ich szczodrość ma swoje granice: szympansy nie podzielą się SWOIM jedzeniem, jeżeli nie mają nadziei na społeczny kontakt.


Mimo że wszystkie bonobo z eksperymentów były sierotami, które straciły swoich rodziców z powodu handlu dziczyzną w Kongo, naukowcy nie stwierdzili, aby istniała znacząca psychologicznia różnica między tymi małpami a osobnikami wychowanymi przez matki.

Rezultaty badania pokazują, że doszło do ewolucji szczodrości u tych małp, które są przecież naszymi bliskimi krewnymi.

Takie zachowanie mogło ewoluować po to, aby szympansy mogły rozszerzać swoje indywidualne sieci społecznościowe.

Jingzhi Tan mówi: nasze badanie pokazuje, że szczodrość w stosunku do obcych nie jest właściwa jedynie ludziom. Szympansy i ludzie zabijają obcych; bonobo i ludzie potrafią być bardzo mili dla nieznajomych. Powinniśmy więc studiować bonobo, aby w pełni zrozumieć źródła tych ludzkich zachowań.

Komentarze do: Jedzenie i przyjaźń: bonobo dzielą się z obcymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz