Szukaj

Jakie studia wybrać - które kierunki warto studiować

Młody człowiek kończący liceum lub technikum bardzo często nie wie, jakie studia wybrać i jak chciałby, by wyglądała jego przyszłość. Ponadto szkoły deprecjonują tę tematykę i nie poświęcają uwagi młodzieży, która niejednokrotnie nie potrafi wybrać odpowiedniej ścieżki kariery, bo jest na to zbyt niedoświadczona. Zajęcia z psychologiem są marginalizowane, a spotkania z doradcą zawodowym w ogóle nie mają miejsca w polskich szkołach.

Jakie studia wybrać - które kierunki warto studiować

Jakie studia wybrać, by okazały się nie tylko fascynujące, ale także by ułatwiły późniejsze odnalezienie się na rynku pracy? Jak studiować, by przyniosło to zadowalający efekt? Warto skupić się na odpowiedzi na te pytania, aby zyskać pewność, które studia będą dla nas najodpowiedniejsze i uniknąć późniejszego rozczarowania.

Kierunki studiów, które warto wybrać

Humanistyczne kierunki studiów

Wachlarz kierunków studiów humanistycznych jest naprawdę szeroki. Jeśli jesteś empatyczny, a pomoc innym daje ci spełnienie, możesz wybrać studia pedagogiczne lub społeczne. Pasjonuje cię literatura i język? Na pewno odnajdziesz się na studiach filologicznych. Jeśli nie obca ci jest litera prawa, a do tego lubisz się uczyć na pamięć, dobrym wyborem będą studia prawnicze lub administracyjne. Natomiast jeśli masz bardzo dobrze rozbudowane kompetencje miękkie i interesuje cię sztuka, historia oraz kultura, powinieneś zastanowić się nad studiami psychologicznymi, filozoficznymi, socjologicznymi bądź artystycznymi.

Ścisłe kierunki studiów

Jeśli jesteś konkretny, rzeczowy, problemy rozwiązujesz w sposób analityczny, a do tego nie straszna ci matematyka, na pewno świetnie odnajdziesz się na studiach inżynieryjnych bądź ekonomicznych. Odkąd pamiętasz lubiłeś naukę o roślinach i zwierzętach oraz fascynuje cię ten świat? Powinieneś zastanowić się nad studiami biologiczno-przyrodniczymi albo weterynaryjnymi. Chciałbyś móc pomagać ludziom, ale przy tym umiesz zachować zimną krew i masz dużą wiedzę z zakresu biologii oraz chemii? Medycyna lub pielęgniarstwo będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Przyszłościowe kierunki studiów

Aby dowiedzieć się, po jakich kierunkach łatwo można dostać pracę, wystarczy poszukać ogłoszeń w internecie. Natomiast aby zorientować się, jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości, należy przyjrzeć się długotrwałym trendom społecznym. Starzejące się społeczeństwo ma duży wpływ na zapotrzebowania w dziale medycyny, fizjoterapii, farmakologii. Natomiast niski przyrost naturalny przekłada się na mniejszy popyt w przyszłości na nauczycieli. Multikulturowość i otwarty rynek z kolei sugerują, że znajomość języków obcych będzie wysoko ceniona. Postęp technologiczny wpływa także na zapotrzebowanie na specjalistów IT.

Kierunek studiów a uczelnia

Wybór uczelni

Oprócz wybrania właściwego kierunku studiów, ważną kwestią jest dobór odpowiedniej uczelni. Jest to o tyle ważne, gdyż obecnie na rynku jest bardzo dużo państwowych i prywatnych szkół, które prezentują niezły poziom. Kandydat powinien zapoznać się z profilem każdej szkoły i sprawdzić jej ofertę. Absolutną koniecznością są zajęcia nie tylko teoretyczne, ale spora ilość zajęć praktycznych. Warto przejrzeć listę firm, u których studenci danej uczelni odbywają praktyki. Należy zapoznać się z kadrą wykładowców, ich osiągnięciami oraz umiejętnościami praktycznymi. Zajęcia dodatkowe, koła naukowe i wolontariaty stanowią również bardzo ważny element edukacji.

Uczelnia państwowa czy prywatna?

Niejednokrotnie zdarza się tak, że ci absolwenci, którzy ukończyli szkołę państwową narzekają na swój wybór. Dzienny tok studiów utrudniał im znalezienie pracy, a przez to zdobycie doświadczenia, które okazało się niezbędne podczas ewolucji dalszej kariery zawodowej. Obecnie szkoły prywatne nie tylko umożliwiają swoim studentom łączenie pracy ze studiowaniem, ale także prezentują często ciekawszą ofertę edukacyjną. Wynika to choćby z tego faktu, że wykładowcy uczelni prywatnych są najczęściej czynnymi zawodowo praktykami, a więc ich podejście do nauczania jest świeższe i bardziej pragmatyczne.

Czy warto studiować?

Zaplanuj swoje studiowanie

Sam fakt studiowania nie sprawi, że świetnie odnajdziemy się na rynku pracy. Oprócz uczęszczania na zajęcia, musimy walczyć o zdobywanie doświadczenia na ciekawych wolontariatach i praktykach. Ponadto sami powinniśmy dużo czytać i nabywać nowe umiejętności. Wiedza teoretyczna niestety nie wystarczy. Studia należy traktować przede wszystkim jako ciężką, zaplanowaną pracę i rozwój, które mają przynieść efekty.

Zalety studiowania

Studiowanie oprócz ogromu wysiłku, który musimy w nie włożyć, przynosi nam dużo korzyści. Dzięki niemu uczymy się odpowiedzialności, zaradności i dojrzałości. Zawiązujemy nowe znajomości, które niejednokrotnie przekształcają się w dłuższe relacje. Czas studiów to okres gdzie poznajemy siebie, a także kształtujemy swoje poglądy, które przez kontakt z nauką, stają się bardziej spójne i rzeczowe. Warto czerpać ze studiów to, co najlepsze, bo bez wątpienia jest to najbardziej rozwojowy etap naszego życia.

Autor: Dagmara Bęben

Komentarze do: Jakie studia wybrać - które kierunki warto studiować

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz