Szukaj

Jak zwalczyć zazdrość?

Zazdrość jest częścią każdego związku. Potrafi zrujnować życie obojgu partnerom. Psychologowie są zgodni: zazdrość to choroba, choroba nieuleczalna, ale można nauczyć się z nią żyć.  Jak więc radzić sobie z uczuciem zazdrości?

Jak zwalczyć zazdrość?

Czym jest zazdrość?

Psycholog Gordon Clanton definiuje zazdrość jako „uczucie niezadowolenia objawiające się jako lęk przed utratą partnera lub jako poczucie dyskomfortu spowodowane rzeczywistym lub wyobrażonym doświadczeniem relacji partnera i osoby trzeciej”.

Przyczyny zazdrości

Konstytutywną cechą zazdrości jest z całą pewnością upatrywanie powodów do zazdrości w swoim partnerze. Zazdrość wiąże się z silnymi emocjami, co uniemożliwia racjonalny osąd związku. Przyczyn zazdrości jest kilka. Oto najczęstsze z nich:

Zaniżona samoocena. Osoby odczuwające zazdrość uważają, że z powodu swoich wad nie są odpowiednie dla swojego partnera. Za zagrożenie dla istnienia związku uznają te osoby, które wydają się im idealne pod względem tego, co uznają za swoje wady.

Uzależnienie własnej samooceny od tego, co myśli partner. Jest to również pewne zaburzenie w sferze samoakceptacji. W tym przypadku osoba zazdrosna czuje się zagrożona, jeśli w otoczeniu pojawia się ktoś, kogo partner, jej zdaniem, ocenia lepiej. Osoba zazdrosna odczuwa wtedy lęk przed możliwością rozpadu związku.

Przekonanie, że na miłość trzeba zasłużyć. Jest to jedno z najbardziej krzywdzących stwierdzeń. Najczęściej jest to przekonanie wyniesione z relacji rodzic – dziecko, gdzie rodzic formułuje tego rodzaju sąd, będąc jednocześnie jedynym źródłem wiedzy dla dziecka. Takie przeświadczenie dziecko implementuje do własnych relacji, bez autorefleksji o bezwarunkowej, partnerskiej miłości.

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Istnieje kilka wskazówek, które pomogą w zwalczeniu uczucia zazdrości:

  • Nie porównuj się

Porównywanie się do innych to pierwszy z toksycznych fundamentów zazdrości. Nie masz wpływu na wszystkich otaczających Cię ludzi, więc po prostu zaakceptuj ich obecność. Nie wartościuj. Są różni od Ciebie i dzięki temu możesz dowiedzieć się, kim jesteś. Bądź dla siebie wyrozumiały.

  • Nie wracaj do przeszłości

To kolejny aspekt, na który nie masz wpływu. Musisz pozostawić to za sobą, bez gniewu i stronniczości. Spróbuj porozmawiać z partnerem o tym, jaki wpływ mają poprzednie związki na waszą relację.

  • Bądź szczera

Mów otwarcie o swoich emocjach. Nazywaj swoje uczucia, pozwól partnerowi, żeby wiedział, co czujesz.

  • Miej własną przestrzeń

Staraj się zachować część swojego życia dla siebie. Miej swoje pasje, znajomych, naucz się żyć przede wszystkim dla siebie.

  • Dowartościuj partnera

To zarazem najprostsze i najtrudniejsze w związku. Spróbuj powiedzieć partnerowi o tym, co w nim lubisz, podziwiasz. Prostym gestem jak pocałunek, przytulenie pokaż, że jest dla Ciebie kimś ważnym i wyjątkowym.

Autor: Małgorzata Sypniewska

Komentarze do: Jak zwalczyć zazdrość?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz