Szukaj

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Wiek dojrzewania jest bardzo trudnym okresem zarówno dla młodzieży, jak i rodziców. W tym okresie dziecko stara się często być partnerem rozmów, dlatego ważne jest aby dać mu poczucie zaufania. Jeżeli uda wam się nawiązać nić porozumienia możecie być pewni, że będzie ono aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym i będziecie mieli o czym rozmawiać.

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Rozmowa podstawą komunikacji

Rozmowa jest podstawą każdego kontaktu, gdyż buduje prawidłowe relację pomiędzy członkami rodziny. Okazuje się jednak, że w dzisiejszym czasie jest to bardzo trudne, zaś sztuka porozumiewania z nastolatkami nie jest taka łatwa jakby się to mogło wydawać.

Na początku należy zdać sobie sprawę, że okres dojrzewania jest czasem kiedy nastolatek zaczyna być świadomy podejmowanych przez siebie decyzji. Po prostu uczy się odpowiedzialności. Dlatego  jako rodzice powinniście nauczyć się rozmawiać z dzieckiem „od nowa”, gdyż wkracza ono na inny etap swojego życia....powoli staje się dorosłym. Warto zatem przejść z jednostronnego porozumiewania się (monologu rodzicielskiego) na wyższy etap dialogu obu stron. Budowanie takiej komunikacji, która oparta jest na porozumiewaniu się nie powinna jednak być rozpoczęta w okresie dojrzewania, lecz mieć swoje korzenie już w dzieciństwie. Jest to bardzo ważne, ponieważ czym wcześniejsze rozpoczęcie komunikacji z dzieckiem będzie skutkowało lepszymi rozmowami w okresie dojrzewania.

Bardzo często nastolatkowie mają tendencję do tego, aby traktować rozmowę z rodzicami jako „zło”, gdyż co oni mogą wiedzieć o życiu dojrzewającego dziecka. Spowodowane jest to zadawaniem wielu niewygodnych pytań oraz ciągłym czepianiem się o zwykłe rzeczy. Dlatego spróbujcie to zmienić!


Kilka porad jak rozmawiać z nastolatkiem
  • Zacznij rozmowę tak, aby twoje dziecko miało poczucie, że się troszczycie  i dbacie o niego. Warto przypominać mu o tym na każdym kroku, jak bardzo ważną osobą jest w waszej rodzinie.
  • Zawsze mówcie co czujecie, nie tylko wyrażajcie swoje niezadowolenie, ale także dobre odczucia.
  • Zawsze słuchajcie!
  • Traktujcie poważnie to co dziecko do was mówi.
  • Nie unikajcie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy.
  • Nie negujcie uczuć nastolatka, ale postarajcie się zapytać czemu tak się dzieje, że np. widzi świat w czarnych kolorach.
  • Postarajcie się, aby wasza rozmowa nie była „kazaniem” lecz swobodną dyskusją.
  • Jeżeli jest problem przypomnijcie sobie jak byliście młodzi, może własne doświadczenie oraz rozmowa o tym pomoże w rozwiązaniu kłopotu.
  • Starajcie się rozmawiać na neutralnym gruncie...dom może nie być idealnym miejscem do rozstrzygania niektórych spraw.
Docenianie dziecka kluczem do sukcesu


W budowaniu pozytywnych więzi z nastolatkiem ważne jest docenianie tego co robi. Dzieci powinny być chwalone od najwcześniejszych lat. Jest to bardzo ważne, gdyż buduje samoocenę dziecka. Nastolatkowie, których rodzice unikali wyrażania się pozytywnie o osiągnięciach, mają problemy z określeniem swoich zalet i wad. Dlatego podkreślajcie zarówno mocne, jak i słabe strony swojej pociechy. Uwaga jednak na zbytnie rozpieszczenie oraz na zbyt duże wymagania, które stawiacie przed dzieckiem. Są to dwie skrajne sytuacje, które nie prowadzą do niczego dobrego, wręcz przeciwnie!

Pamiętajcie, że wasze dziecko nie musi być wszechstronne we wszystkim co go otacza. Spójrzcie na całość zimnym wzrokiem, gdyż czas dojrzewania jest czasem poszukiwań swojego miejsca w życiu, odkrywaniu zdolności itp. Pomóżcie mu w tym, jednak nie na siłę.

Nie wolno, także kłamać nastolatka. Kiedy jego zachowanie jest karygodne warto zwrócić na to uwagę. W momencie pojawienia się problemów spróbujcie znaleźć wspólne wyjście z sytuacji oraz przyczyn, które doprowadziły do jego powstania. Ustalenie wspólnie strategii działania będzie bardziej przekonujące, niż wymuszenie do zrobienia czegoś!

Komentarze do: Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz