Szukaj

Jak pozbyć się łatwo wpadających w ucho melodii z naszego mózgu?

Podziel się
Komentarze0

Choć wydaje się to niemożliwe, nowe badania udowadniają, że można pozbyć się tej irytującej melodii, która w dokuczliwy sposób nieustanie gra w naszej głowie. Chcemy zwrócić uwagę tych, którzy przez większość 2012 roku słuchali w kółko Carly Rae Jepsen "Call Me Maybe" lub tych, którzy nie byli w stanie powstrzymać mózgu przed odtwarzaniem melodii ze znanych seriali czy filmów.W tym jest cały wic, że możemy pozbyć się uciążliwych melodii z naszych mózgów poprzez angażowanie się w zadania bardziej absorbujące - coś, co nie jest zbyt łatwe, ale nie jest zbyt trudne, co pozwoli nam zająć nasz mózg.

Znane uciążliwe melodie, te piosenki, które po prostu nigdy nie odchodzą, to popularny rodzaj natrętnych myśli, według Iriego Hymana, profesora psychologii na Western Washington University w Bellingham w stanie Waszyngton.

Hyman i jego zespół badawczy przeprowadził serię eksperymentów, by dowiedzieć się, dlaczego zjawisko uciążliwych melodii i inne natrętne myśli są tak trwałe, jak również jakie rodzaje czynności poznawczych może pomóc je przerwać.

Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie Applied Cognitive Psychology.


Profesor nie jest jeszcze pewien, jak mechanizm poznawczy powoduje zatrzymywanie w pamięci pewnych utworów, ani jak to się dzieje, że kiedy wpadająca w ucho melodia raz znajdzie w mózgu dom, to zatrzyma się tam na dłużej.

Po pewnym czasie czuje się, jak melodia znika z naszej świadomości, aż tu nagle, powraca do niej ponownie. Uciążliwa melodia czeka na skrzydłach świadomości, pierwsza w kolejce do przypomnienia, wyjaśnił Hyman.

Uciążliwe melodyjki częściej przypominają się, kiedy ludzie są znudzeni lub zaangażowani w działania, które są albo nieco bezmyślne albo bardziej  skomplikowane.

Jeśli robisz coś, co jest naprawdę automatyczne, chodzenie lub jazda na rowerze, pozostaje sporo miejsca na utwór do odtworzenia w twojej głowie. Prawdopodobnie uciążliwe melodie będą wracać, powiedział.

Przyłapywanie siebie na powtarzaniu melodii przy codziennych czynnościach będzie różne dla różnych osób, wyjaśnia Hyman. Dla niektórych ludzi może to być wtedy, gdy czytają książkę lub grają w gry wideo lub są zaangażowani w sport. To musi być coś, co w pełni angażuje świadomość tej osoby.

Ale tutaj jest zła wiadomość: jest duża szansa, że uciążliwa melodia zniknie, ale może przyjść później. A jeśli tak się stanie, Hyman ma inną sugestię: posłuchaj czegoś innego.

Komentarze do: Jak pozbyć się łatwo wpadających w ucho melodii z naszego mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz