Szukaj

Jak na samoocenę wpływa sukces partnera?

W związku naturalne wydaje się to, że cieszymy się szczęściem i sukcesami partnera. Jednak według najnowszych badań, gdy druga połówka odnosi sukces, mężczyźni mają skłonność do postrzegania samych siebie jako "gorszych". Badanie opublikowane w American Psychological Association's Journal of Personality and Social Psychology, składa się z serii eksperymentów wykazujących istnienie zależności między związkiem dwóch kochających się osób a samooceną.W jednym z eksperymentów, 32 pary z University of Virginia zostały poproszone o udział w teście inteligencji. Po teście prowadzący badanie powiedzieli partnerom, że każdy z nich ze swoim wynikiem uplasował się w pierwszych bądź ostatnich 12% wszystkich studentów uniwersytetu.

Samoocena osób zapytanych o samopoczucie związane z wyższym wynikiem partnerów wydawała się niezachwiana.

Następnie przed każdą parą postawiony został test determinujący ich samoocenę i sprawdzający, jak lepszy wynik partnera wpływa na ich podświadomość.

Jest to test komputerowy, który sprawdza, jak szybko kojarzymy pozytywne i negatywne słowa z naszą osobą. Na przykład człowiek o względnie wysokiej samoocenie, widząc na ekranie słowo ''Ja'', szybciej skojarzy je ze słowem ''świetny'' niż z określeniem ''paskuda''.

Wyniki tego testu pokazują, że samoocena mężczyzn jest stabilniejsza, gdy ich partner osiągnie wynik gorszy. Samoocena kobiet pozostaje jednak niewzruszona.


Kate Ratliff z University of Florida i prowadząca badanie oświadcza, że mężczyzna może czuć się zagrożony, gdy jego dziewczyna jest wyraźnie lepsza w czymś, co robią wspólnie. To badanie pokazuje, że mężczyzna automatycznie interpretuje sukces partnerki jako własną porażkę, nawet jeśli niezauważalna jest między nimi rywalizacja.


Dwa pozostałe eksperymenty przeprowadzone zostały online. Wzięło w nich udział 657 osób, z czego 284 to mężczyźni.

W jednym eksperymencie poproszono uczestników o przywołanie w pamięci momentu, gdy ich partner osiągnął sukces bądź poniósł porażkę. W kolejnym doświadczeniu uczestnicy mieli pomyśleć o sytuacji, w której druga osoba osiągnęła sukces bądź poniosła porażkę w sferze, w której oni osiągnęli dobry wynik.

Wyniki potwierdziły, że sukces partnerki - niezależnie od tego, czy intelektualny czy społeczny - podświadomie stanowi cios w samoocenę mężczyzny. Innymi słowy - męskie ego nie znosi tego, jak kobieta jest w czymś lepsza niż on.

Autorzy tych badań wskazują na dwa możliwe wytłumaczenia takiego stanu rzeczy. Jedno dotyczy autoprezentacji każdego z nas.

Mężczyźnie nie jest łatwo przyznać, że sukces jego partnerki w jakiś sposób mógł go zaboleć. Kluczowy może być też fakt, że wiedza, czy partnerka osiągnęła sukces czy nie poradziła sobie, zdecydowanie wpływa na męską samoocenę. Bez wiedzy na temat wyniku partnerki mężczyźni są skłonni postrzegać swoje osiągnięcia i wyniki jako dobre.

Naukowcy dodają, że potrzebne są dalsze badania pozwalające określić, jak mężczyzna postrzega swój związek zależnie od osiągnięć partnerki.

Komentarze do: Jak na samoocenę wpływa sukces partnera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz