Szukaj

Jak dbać o małżeństwo w czasach kryzysu?

Długotrwała więź między partnerami często jest umacniana poprzez zawarcie małżeństwa. Można jednak zauważyć coraz częstszą tendencję do unikania tej instytucji. Dlaczego się tak dzieje?

Jak dbać o małżeństwo w czasach kryzysu?

Najczęstszą przyczyną jest ogólnospołeczny problem rozpadu związków formalnych, traktowania małżeństwa jako stanu, z którego zawsze można zrezygnować itp. Istnieją jednak pewne teorie, wedle których to, czy uda nam się stworzyć udany oraz trwały związek zależy od kilku zasad postępowania.

Naukowcy zwolennikami małżeństwa

Amerykańska badaczka Diane Sollee stwierdziła, że instytucja małżeństwa w dalszym ciągu może być związkiem trwałym, niezmiennym, a nawet zapewniającym szczęście dla obydwu stron przez lata. Ludzie jednak w obecnym czasie zatracili poczucie obowiązku i odpowiedzialności za siebie nawzajem, przez co ten stan formalny jest często traktowany niepoważnie.

Wielu specjalistów zajmujących się tematyką małżeństwa oraz będących podporą psychologiczną w czasach kryzysów małżeństw stwierdzają, że wspólne życie – szczególnie kiedy rozpoczyna się je w młodym wieku – może przysporzyć wiele stresów oraz konfliktów. Jednak zrozumienie czym tak naprawdę jest ta relacja – że jest to czas nie tylko beztroski, ale i również dochodzenia do kompromisów – jest kluczem długiej i szczęśliwej więzi.

Dzięki wiedzy na temat tego, co nas czeka w małżeństwie oraz informacji mówiących nam na co powinniśmy zwracać uwagę, możemy zbudować związek trwały. Diane Sollee stwierdza, że tego rodzaju formalne partnerstwo nie jest wcale trudne, jeśli zastosuje się trzy podstawowe zasady wspólnego życia.

Uświadamiaj sobie korzyści płynące z małżeństwa


Istnieje nie tylko przekonanie społeczne ale także wiele badań mówiących, że małżeństwo daje wiele korzyści – psychicznych jak i materialnych – obydwu stronom. Świadomość tych zalet sprzyja wytrwałości w trudnych chwilach oraz pomaga zażegnywać wszelkie konflikty między kobietą a mężczyzną.

Stabilność małżeństwa jest korzystna nie tylko dla samej pary, ale również sprzyja pozytywnemu postrzeganiu tej instytucji przez otoczenie. Ponadto dzieci wychowujące się w rodzinach, gdzie rodzice są wzorem wspólnego życia, w wieku dojrzałym są dobrze ukształtowane emocjonalnie, a w późniejszych latach, tworząc własne związki, starają się ich naśladować.


Rozmawiaj o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach


Każde młode małżeństwo musi stworzyć swój wspólny świat z dwóch, dotychczasowo odrębnych. Nie jest to prosty proces. Nawet, jeżeli kobieta i mężczyzna znali się kilka lat zanim wzięli ślub, to ich drogi nie musiały biec tym samym torem. Dlatego też nie należy ukrywać swoich oczekiwań, potrzeb, zamysłów i pragnień na życie. Brak komunikacji i kompromisów może doprowadzić do frustracji a nawet depresji jednej ze stron.

Wiedząc czego żona oczekuje od męża i odwrotnie można budować podstawy wspólnego życia. Najważniejsze jest, aby małżonkowie porozumieli się co do tak fundamentalnych kwestii jak to, gdzie chcą mieszkać, ile i czy w ogóle chcą mieć dzieci, kto zajmuje się jakimi obowiązkami w domu itp.


Oczywiście, często jest tak, że para jeszcze przed ślubem zna swoje preferencje. Jednak często to, co zostało wypowiedziane na kilku pierwszych randkach nie ma przełożenia na prawdziwe poglądy jednej ze stron. Nie należy stawiać na swoim za wszelką cenę, ale starać się ze sobą dogadać nawzajem i znaleźć złoty środek, który byłby zadowalający dla kobiety jak i mężczyzny.

To zderzenie dwóch światów może powodować liczne konflikty w pierwszych miesiącach małżeństwa. Są one jednak potrzebne, gdyż stworzy się podbudowę dla dalszego wspólnego życia, które nie będzie wiecznym miesiącem miodowym. Pomaga to również nauczyć się sztuki osiągania kompromisów, a także sytuacje problemowe ukazują nam często dotychczas nieznane oblicze naszego partnera.

Dostosowanie różnych praktyk dla konkretnej pary

Jednym z istotniejszych problemów, który sprawia, że wiele małżeństw szybko się rozpada jest niespełnianie wzajemnych oczekiwań – najczęściej spowodowane niewiedzą jednej ze stron co do tego, czego pragnie mąż lub żona – oraz liczne konflikty, których nie da się rozwiązać (bo np. żadna ze stron nie chce ustąpić).

W sytuacjach mocno zaognionych jedynym wyjściem jest skorzystanie z porady i pomocy psychologicznej. Specjalista przede wszystkim stara się uświadomić małżonkom, że konflikt jest nieunikniony, ale jest możliwe zapobieganie jemu oraz próby jego rozwiązania.

Dlatego też dobrze dzięki lepszemu poznaniu siebie nawzajem, zorientowaniu się jakie są poglądy oraz oczekiwania obydwu stron, należy wybrać najlepszą dla danej pary praktykę rozwiązywania sporów. Przede wszystkim, należy sobie uświadomić, że nie jest się jedyną parą borykającą się z tego typu problemem. Pomóc w tym mogą spotkania grupowe, na którym znajduje się od kilku do kilkunastu par. Następnie, słysząc jakie sposoby stosowane są u innych, można próbować który z nich, byłby najlepszy dla konkretnego małżeństwa, a następnie stosować je w praktyce.

Wedle twórcy tych trzech zasad istnieje możliwość uniknięcia rozpadu małżeństwa technikami niezbyt skomplikowanymi. Taki sposób myślenia mógłby spowodować rewolucję we współczesnym świecie, gdyby przedstawiano ten sposób postępowania wszystkim osobom wchodzącym w związki formalne. Oczywiście nie wystarczy oprzeć się wyłącznie na tych kilku twierdzeniach, dzięki czemu nasze małżeństwo będzie idyllą. Jest to jednak pewien fundament, bez którego trudno jest cokolwiek stworzyć między dwojgiem ludzi.

Autor:

Urszula Walkiewicz

Komentarze do: Jak dbać o małżeństwo w czasach kryzysu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz