Szukaj

Jak być szczęśliwym?

Codziennie na ulicy, w pracy, na uczelni spotykamy setki osób. Najczęściej osoby te wyglądają na zadowolone z życia. Pomimo faktu, że wielu z nich ma dość cyniczne podejście do życia i twierdzi, że świat jest dżunglą, w ostatecznym rozrachunku mogą nazwać siebie osobami szczęśliwymi. Oczywiście, na świecie żyją ludzie nieszczęśliwi.

Jak być szczęśliwym?

Czym bowiem, byłoby szczęście, gdyby szczęśliwy byli zawsze wszyscy? Stanem naturalnym, takim jak oddychanie, czyli nikt nie zwrócił by na to szczególnej uwagi. Jak więc spowodować, żebyśmy zaliczali się do tej szczęśliwej części społeczeństwa?

Podstawowa potrzeba człowieka – życie w społeczeństwie

Każdy człowiek potrzebuje wokół siebie innych. I nie zaspokoi tej potrzeby zdawkowa rozmowa z koleżanką z pracy, w przerwie pomiędzy odebraniem kolejnych telefonów. Człowiek potrzebuje towarzystwa, zabawy i dłuższych rozmów. Jeżeli więc czujemy się rozbici psychicznie, może warto zorganizować spotkanie z przyjaciółmi? Wieczorne wyjście na miasto sprawi, że poczujemy w sobie energię, a towarzystwo znajomych, doskonale poprawi nam humor.

Kolejną zaletą wypadu ze znajomymi jest szczera rozmowa. Jeżeli mamy jakiś kłopot, łatwiej będzie się z nim uporać, jeżeli podzielimy się z kimś swoimi przemyśleniami. Nawet jedno z przysłów głosi, że jeżeli podzielimy się z kimś radością, mamy tej radości 50% więcej, jeżeli natomiast podzielimy się z inną osobą smutkiem, smutek ten robi się o 50% mniejszy. Tak więc rozmowa, jest bardzo potrzebna. Osoba, która w życiu jest sama, która nie ma znajomych na ogół szczęśliwa nie jest. Dodatkowo, warto pamiętać, że energia rodzi energię. Wypady ze znajomymi na miasto, czy też na rozmaitego rodzaju imprezy, powodują, że jesteśmy zdecydowanie bardziej szczęśliwi. Nie dość, że mamy zdecydowanie więcej siły i chęci na następny dzień, to w dodatku dzięki ruchowi wytwarzają się endorfiny, znane jako hormon szczęścia. Tak więc wypad ze znajomymi, należy uwzględnić w terminarzu przynajmniej raz w tygodniu, wtedy mamy o wiele większe szanse, na bycie w życiu szczęśliwym.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Ostatnio często można spotkać się z maksymą „jesteś tym, co jesz”. Choć niektórym może wydawać się to absurdalne, rzeczywiście dieta ma olbrzymi wpływ na samopoczucie. Nasza dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, zawierać dużo owoców i warzyw. Zalecane są również ryby, oraz bogate w rozmaite oleje orzechy. Zdecydowanie powinniśmy unikać czerwonego mięsa, oraz napojów słodzonych. Dla sceptyków, polecane jest sprawdzenie diety. Jeżeli będziemy odżywiać się w odpowiedni sposób, już po kilku dniach odczujemy znaczną poprawę samopoczucia. Dodatkowo będziemy mieli zdecydowanie więcej energii, pozbędziemy się poczucia ociężałości i otępienia, oraz rzucimy się w wir życia ze zdecydowanie lepszym nastawieniem.

Ważne też jest odpowiednie dawkowanie płynów. Człowiek, powinien dziennie wypijać około 2 litrów czystej wody mineralnej (niegazowanej). Dobrze jest pamiętać, że nie jest to zamienne z sokami w kartonach, czy też napojami typu cola, czy sprite. Odpowiednie nawadnianie organizmu, spowoduje, że organizm będzie się regularnie oczyszczał z toksyn. Jest to bardzo ważne, dla naszego samopoczucia. Toksyny, zawarte w organizmie, powodują rozmaite dolegliwości fizyczne, co w odpowiedni sposób przekłada się na naszą kondycję psychiczną. Dla osób, które notorycznie borykają się ze złym nastrojem, warto wprowadzić dzienną dawkę ruchu. Dojeżdżając do pracy siedzimy w samochodzie, czy też w autobusie, w pracy, siedzimy przy komputerze, a kiedy wracamy do domu, padamy przed telewizorem. Taki tryb życia jest zdecydowanie zabójczy, dla naszego samopoczucia. Z naukowego punktu widzenia, ćwiczenia fizyczne wpływają na zwiększenie poziomu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Tak więc dzienna dawka ruchu doskonale poprawia samopoczucie, oraz może zniwelować skutki stresu. Nie trzeba od razu brać udziału w maratonach. Wystarczy wieczorny spacer, kilka prostych ćwiczeń, czy też podlewanie kwiatków na Świerzym powietrzu (idealne dla posiadaczy ogródków).

Człowiek nie wampir

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czemu depresja najczęściej pojawia się jesienią? Jest to związane z brakiem słońca. W listopadzie dni są najkrótsze, w dodatku słońce jest schowane za chmurami. Ludzie wtedy odczuwają zdecydowany spadek nastroju. Dlatego też, warto korzystać z każdej chwili słońca. Jeżeli mieszkamy w domu z ogrodem, wyjdźmy na chwilę, zaczerpnąć świeżego powietrza i odrobiny słońca. Natomiast, dla osób mieszkających w bloku, zalecane są codzienne spacery. Człowiek, działa jak bateria słoneczna, kiedy słońca jest zbyt mało, zarówno bateria, jak i człowiek gasną. Dlatego też, korzystajmy z każdej chwili, kiedy promienie słoneczne przebijają się przez chmury i „naładujmy akumulatory”. Słońce ma nie tylko zbawienny wpływ na naszą urodę, ale również na samopoczucie.

Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe

Dla naszego szczęścia, bardzo ważne są relacje międzyludzkie. Jeżeli, będziemy wobec wszystkich postępowali, w sposób, w jaki sami chcielibyśmy być potraktowani, codziennie będziemy spoglądać w lustro z dumą. W przeciwnym razie, możemy spotkać się ze sporymi wyrzutami sumienia, co doprowadzi do zdecydowanego pogorszenia nastroju. Jeżeli nawet uda nam się stłumić wyrzuty sumienia, często w takich sytuacjach stajemy się bardzo znerwicowani. Jeżeli awans, dostaliśmy przez oczernienie innej osoby, czy też z powodu jakiejś niewybrednej intrygi, wciąż będziemy znerwicowani. Będziemy obawiać się o stanowisko, oraz obawiać się ludzi. Jeżeli wyrządzimy komuś krzywdę, zawsze będziemy się czuć zagrożeni krzywdą ze strony innych. Dlatego też, jeżeli będziemy zachowywali się w porządku, w stosunku do innych, będziemy szczęśliwi. Prawidłowe relacje z otoczeniem, warunkuje u nas poczucie szczęścia.

Szczęście jest subiektywne

Warto jest pamiętać, że dla każdego wyznacznikiem szczęścia jest coś innego. Dla jednego będzie to udane życie rodzinne, natomiast dla innych – spełnienie zawodowe. Jednak kilka zasad, jest uniwersalnych. Dlatego właśnie pamiętajmy, że aby mieć dobre samopoczucie, musimy żyć w zgodzie z sobą samym. Dodatkowo nie możemy dawać ponieść się negatywnym emocjom. Również bardzo ważna  w takiej sytuacji jest dieta oraz wysiłek fizyczny. Nie chodzi tutaj tylko o dobry wygląd (chociaż, osoby, które podobają się sobie mają zdecydowanie większą szansę na osiągnięcie szczecią) ale również o zdrowie. Jeżeli opuszczą nas rozmaite dolegliwości, z pewnością poczujemy się szczęśliwi.

Autor: Joanna Świba

Komentarze do: Jak być szczęśliwym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz